Gıda Hattı

Kuru fasulye üretiminde tarihi rekor!

21 Eylül 2021, 12:52
Paylaş
Kuru fasulye üretiminde tarihi rekor!

Kuru fasulye üretimine yönelik yapılan çalışmalar ve verilen desteklerin sonuç verdiğini belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Türkiye’nin kuru fasulye üretimi yıllar itibarıyla katlanarak arttı. 2020 yılında üretimde Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye fasulye üretiminin yüzde 12’sini üreterek 2002 yılındaki 50’nci sıradan 2020 yılında üçüncü sıraya yükselen Bitlis’te, kuru fasulye hasadı yapan çiftçi Veysi İşler ile telefonda görüştü.

Bitkisel Üretim Genel Müdürü Mehmet Hasdemir, Bitlis Tarım ve Orman İl Müdürü Rıfat Çelik ile Ahlat Ziraat Odaları Başkanı Necat Demirden’le konuşan Pakdemirli, kendilerini tebrik etti.

Bitlis’te kuru fasulye üretimi 60 kat arttı

Bu yıl Türkiye genelinde üretimi gerçekleştirilen 300 bin tonun üzerinde üretimde Bitlis’in önemli rolü olduğunu söyleyen Pakdemirli, “2002’de sadece 655 ton kuru fasulye üretimi yapan bir Bitlis’ten geçen yıl 32 bin tonun üzerinde üretim yapan bir Bitlis’e geldik. Son 19 yılda yaklaşık 60 kat artış var. 2021’de de inşallah 40 bin ton üretiyor olacağız. Son 3 yıla baktığımızda yüzde 100’den fazla bir artış var” değerlendirmesinde bulundu.

Tüm üretici, çiftçi ve paydaşlara bu başarılarından dolayı teşekkür eden Bakan Pakdemirli, “Bu başarı üreticimizin başarısıdır. Allaha şükür Bitlis bu sene bereketi görmüş. Allah hepinizden razı olsun” diye konuştu.

Bitlisli çiftçi Veysi İşler de üretimden memnun olduklarını belirterek, “Bakanlığımızın desteği ile üretimi daha da artıracağız” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.