Gıda Hattı

Kuru erik tüketmek orta yaşlı kadınlarda kemik yapısını koruyor!

21 Mart 2022, 11:55
Paylaş
Kuru erik tüketmek orta yaşlı kadınlarda kemik yapısını koruyor!

Kuru eriklerin bağırsaklarınız için iyi olduğu zaten iyi biliniyor. Ancak yeni yapılan Penn State araştırması kemik sağlığı için de iyi olabileceğini gösteriyor.

Postmenopozal kadınlarda, düşük östrojen seviyeleri oksidatif stres ve inflamasyonun artışını tetikleyerek kırıklara yol açabilecek kemiklerin zayıflaması riskini artırabiliyor.

Kuru erikleri diyete dahil etmek, bu süreci yavaşlatarak veya tersine çevirerek kemiklerin korunmasına yardımcı olabiliyor.

Osteoporoz, herhangi bir yaşta herkesin başına gelebilecek, kemiklerin zayıf veya kırılgan hale geldiği bir durum. Ancak araştırmacılara göre en yaygın olarak 50 yaşın üzerindeki kadınlarda görülüyor. Bu durum dünya çapında 200 milyondan fazla kadını etkiliyor.

Osteoporozu tedavi etmek için ilaçlar mevcut olsa da araştırmacılar, durumu beslenme ile tedavi etmenin yollarına artan bir ilgi olduğunu söylüyor.

Profesör Marry Jane De Souza, "Fenolik asit, flavonoidler ve karatenoidler gibi biyoaktif bileşikler açısından zengin meyve ve sebzeler , potansiyel olarak osteoporoza karşı korunmaya yardımcı olabiliyor." diyor. Ayrıca "önceki araştırmalarda özellikle kuru erik dikkat çekiyor." diye ekliyor.

Kuru eriğin etkileri denemelerle ispatlandı!

Araştırmacılara göre, kemikler yetişkin yaşamı boyunca yenileniyor. Yani sürekli olarak yeni kemik hücreleri oluşuyor. Ancak 40 yaşından sonra, eski hücrelerin bu parçalanması, yenilerinin oluşumunu geride bırakmaya başlıyor. Buna, vücutta serbest radikaller ve antioksidanların dengesiz olduğu iltihaplanma ve oksidatif stres dahil olmak üzere birçok faktör neden olabiliyor.

Kuru erik, mineraller, K vitamini, fenolik bileşikler ve diyet lifi gibi birçok besinsel faydaya sahip bir yiyecek. Kuru eriğin olumlu etkileri bir dizi deney ve denemeyle ortaya koyuluyor.

Araştırmalar boyunca, araştırmacılar kuru erik yemenin iltihabı ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olduğuna ve kemik sağlığını geliştirdiğine dair kanıtlar buldular.

Örneğin, klinik deneyler, bir yıl boyunca her gün 100 gram kuru erik (yaklaşık 10 kuru erik) yemenin, ön kol ve alt omurgadaki kemiklerin kemik mineral yoğunluğunu iyileştirdiğini ve kemik döngüsü belirtilerini azalttığını ortaya koyuyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.