Gıda Hattı

Kuru Bakliyat

[vc_row][vc_column width="1/1"][vc_toggle title="Kuru baklagiller şişmanlatır mı?" style="default" size="md" open="false"]Kurutulmuş baklagiller nişasta, protein ve lif kaynağıdır. Birçoğunda çok az yağ bulunmaktadır. Dolayısıyla kuru baklagiller özellikle yağ bakımından zengin olan, enerji içeriği yüksek gıdalarla alınmadığı sürece şişmanlatıcı değildir.

Kuru baklagiller kalori içeriğine oranla sizi tatmin edici bir şekilde iyi beslenmiş hissettirebilir. Bunun sebebi kuru baklagillerin kan-şeker seviyesi üzerindeki düşük etkisinin yanında zengin protein içeriğidir (100 gramda 6-9 gram). Proteinler birçok çalışmaya göre, belirli kalori içeri için en fazla tokluk hissi veren besinlerdir.

Yüksek yağ içeriğine sahip sevilen yemekler ara sıra tüketilmelidir. Ancak az miktarda yağla pişirilen kuru baklagiller sağlıklı bir diyette yer almalıdır, ve dengeli beslenmeye ve doyurucu etkisiyle kontrollü yemeye katkıda bulunmaktadır.[/vc_toggle][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width="1/1"][vc_toggle title="Kuru baklagillerde vitamin var mı?" style="default" size="md" open="false"]

Kuru baklagillerin folat (B9 vitamini) içeriği zengindir. Örnek vermek gerekirse 200 gram pişirilmiş fasulye, taze meyve porsiyonunun 5 katı kadar B9 vitamini sağlar.

[/vc_toggle][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width="1/1"][vc_toggle title="Kuru baklagillerin demir içeriği zengin mi?" style="default" size="md" open="false"]

Kuru baklagiller genelde yüksek demir içeriğine sahiptir (100 gram fasulye, nohut veya kuru mercimekte yaklaşık 7 mg), ancak doğal olarak bulunan diğer maddelerin (fitat) varlığı nedeniyle küçük bir kısmı organizma tarafından sindirilebilmektedir. Bununla beraber, öğünde C vitamini bulunuyorsa (turunçgil meyvesi, maydanoz) sindirilen demir miktarı artmaktadır.

[/vc_toggle][/vc_column][/vc_row]

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.