Gıda Hattı

Kurşun kirliliği hakkında bilinmesi gerekenler

18 Kasım 2021, 12:42
Paylaş
Kurşun kirliliği hakkında bilinmesi gerekenler

Kurşun, üretilen ürünlerde olduğu kadar çevrede de doğal olarak bulunan temel bir ağır metal. Kurşun, asılı parçacıklar olarak doğrudan havaya salınabiliyor.

Kurşunlu hava emisyonlarının ana kaynakları motorlu taşıtlar ve endüstriyel kaynaklar oluyor. Kurşunlu benzinin kullanımdan kaldırılmasıyla motorlu taşıt emisyonları azaldı. Ancak kurşun hala uçak yakıtlarında kullanılıyor. Havaya yayılan kurşun, öncelikle kirlenmiş topraklar veya diğer yüzeylerle temas yoluyla solunabiliyor veya yutulabiliyor.

İnsanlar doğrudan, soluma yoluyla veya havadan toprağa ya da toza çöken kurşunun tesadüfen yutulması yoluyla hava kirliliğinden kurşuna maruz kalabilirler. Yüzeylere yerleşmiş kurşunun yutulması, başlangıçta havaya salınan kurşuna insan maruziyetinin ana kaynağı oluyor.

Vücuda alındıktan sonra kurşun kan ile tüm vücuda dağılıyor. Kemiklerde birikiyor. Maruz kalma düzeyine bağlı olarak kurşun, sinir sistemini, böbrek fonksiyonunu, bağışıklık sistemini, üreme ve gelişim sistemlerini ve kardiyovasküler sistemi olumsuz etkileyebiliyor. Kurşun maruziyeti ayrıca kanın oksijen taşıma kapasitesini de etkiliyor.

Mevcut popülasyonlarda en yaygın olarak karşılaşılan kurşun etkileri, çocuklarda nörolojik etkiler ve yetişkinlerde kardiyovasküler etkiler oluyor.  Örneğin, yüksek tansiyon ve kalp hastalığı.

Kurşunun ekosistemler üzerindeki etkileri neler

Kurşun çevrede kalıcı oluyor. Çevredeki yüksek kurşun, bitkilerde ve hayvanlarda büyüme ve üremenin azalmasına ve omurgalılarda nörolojik etkilere neden olabiliyor.

Çevreye salınan kurşun havaya, toprağa ve suya girebiliyor. Kurşun çevrede süresiz olarak toz olarak kalabiliyor. Yakıtlardaki kurşun, özellikle kentsel alanlarda hava kirliliğine katkıda bulunmakta.

Otoyolların ve eritme tesislerinin yakınındaki topraklar, zamanla biriken kurşun tozuna maruz kaldıkları için diğer alanlardaki topraklardan daha yüksek kurşun seviyelerine sahip oluyor. Kurşuna maruz kalan bitkiler yaprakları yoluyla metal tozunu emebiliyor.

Bu durumun da ekolojik dengeyi bozması tahmin edilebilir bir sonuç oluyor. Ayrıca iklim ve mevsim değişikliklerine de katkıda bulunacağı yapılan çalışmalarda ortaya koyuluyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.