AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

Küresel toprak kaybı, gıda üretimi için tehdit

Küresel toprak kaybı, gıda üretimi için tehdit
7 Aralık 2015, 14:37

Paris’teki BM İklim Değişikliği Konferansı’nda yayınlanan bilimsel bir araştırmada, geride kalan 40 yılda dünyanın ekilebilir alanlarının üçte birinin erozyon veya kirlilikle kaybedildiğinin altı çizildi, tarım topraklarının korunmasının artan nüfusu beslemek için çok önemli olduğu vurgulandı.

toprak-www.gidahatti.comBirleşik Krallık’taki Sheffield Üniversitesi’nden biyologlar tarafından yayınlanan raporda, normal koşullar altında 2,5 cm tarım toprağının oluşması için 500 yıl gerektiği ve gıda talebi arttıkça toprak kaybının hızlandığı bildirildi.

Bilim insanları, 2050 yılında 9 milyarın üzerine çıkması beklenen dünya nüfusuna yeterli gıda üretilebilmesi için değerli olan tarım toprağını korumanın çok önemli olduğunu söylüyor. Sheffield Üniversitesi’nden Profesör Duncan Cameron, hızla kaybedilen toprağın yenilenmesi için 1000 yıl gerektiğini ve bunun tarımın karşılaştığı en büyük küresel tehditlerden biri olduğunu söyledi. Cameron, tarım topraklarının kaybına karşılık, ürünlerin daha sık değiştirildiği, topraktaki organik maddenin yenilenmesine fırsat verilen ve azot gübreleri için daha az enerji harcanan ‘korumacı tarım’ı tavsiye ettiklerini kaydetti.

Rapora göre günümüzde uygulanan yoğun tarımsal faaliyetlerde verim ancak gübrelerin yoğun kullanımı ile sağlanıyor. Gübreler ise dünyanın doğalgaz üretiminin yüzde 5’ini ve dünyanın yıllık enerji arzının yüzde 2’sini tüketen endüstriyel bir işlemle üretiliyor.

Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile mücadele ve toprak verimliliği

Paris İklim Değişikliği Konferansı1Tüm dünyada insanlığın devamı için gıda üretiminin temelini oluşturan tarım topraklarının korunması noktasında görüş birliği bulunuyor. Bu kapsamda Fransa, atmosferdeki karbondioksiti azaltabilmek için topraktaki karbon seviyelerini arttırmaya yönelik yeni bir planı gündeme getirdi. Plan taslağı, Fransız yetkililer tarafından BM İklim Değişikliği Konferansı müzakerelerinde, katılımcı ülke delegasyonlarına da sunuldu.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından da desteklenen plan ile toprak karbon stokunun yıllık yüzde 0,4 oranında artırılması yoluyla, aynı zamanda küresel ısınmayla mücadele edilmesi ve toprak verimliliğini arttırılması da hedefliyor.

FAO tarafından Paris’teki İklim Zirvesi’nin hemen öncesinde yayınlanan raporda, iklim değişikliğinin gıda üretimine etkileri konusunda toprak kayıplarının sonuçlarına da  yer verilmiş ve öneriler sıralanmıştı. FAO, tarım topraklarının giderek daralmasına da yol açan iklim değişikliği ve buna bağlı ağır hava koşullarının gıda güvenliği için yarattığı tehlikenin altını çizmişti.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.