Gıda Hattı

Küresel süt tüketimi %2,4 arttı ve 251 milyar litreye ulaştı

30 Mayıs 2016, 17:51
Paylaş
Küresel süt tüketimi %2,4 arttı ve 251 milyar litreye ulaştı

Gıda ve içecek endüstrisi danışmanlık firması Zenith International tarafından yayınlanan bir rapora göre, 2015 yılında büyümeye devam eden küresel içme sütü piyasası yüzde 2,4’lük artışla 251 milyar litrelik hacme ulaştı. Raporda içme sütü endüstrisi ve ürün trendleriyle ile ilgili değerlendirmelere yer verildi.

En çok tüketilen içme sütü ürünü olma ünvanını koruyan sade süt, toplam piyasa hacminin yüzde 93’üne sahip. Farklı aromalarla tatlandırılmış sütler ise piyasanın geriye kalan yüzde 7’sini oluşturuyor. Her 2 ürün kategorisinin de 2020 yılında kadar güçlenmesi, yıllık büyüme oranlarının sade süt için %2, tatlandırılmış süt içinse %7 olması bekleniyor.

Dünyanın farklı bölgelerinde süt tüketimi

Tüketimin büyük bir kısmı Asya Pasifik bölgesinde gerçekleşiyor. Tüketim miktarının 130 milyar litreyi geçtiği bu bölge, küresel piyasanın %52’sine sahip.

Asya Pasifik’i; Batı Avrupa, Kuzey Amerika ve Latin Amerika bölgeleri takip ediyor. Bu 3 bölgenin küresel piyasada sahip olduğu toplam oran yüzde 35. 2015 yılında, Kuzey Amerika haricinde tüm bölgelerdeki satış rakamları arttı.

okul-sutu-gidahatti

Yeni ürünler, inovasyon ve içme sütü endüstrisi

İnovasyon endüstride oldukça yaygın. Üreticiler, tüketicilere katma değer sunarak piyasa paylarını arttırmayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıllarda vitamin ilave edilmiş sütler, şekerleme benzeri aromalar, kilo kaybına yönelik ve kadın ve erkeklere özel ürünler gibi bazı inovasyon trendleri öne çıktı.

Zenith Piyasa İstihbaratı Direktörü Esther Renfrew, “doğası gereği fonksiyonel bir gıda olan süt, mineral ve vitaminleri doğal bir şekilde sunuyor. İçecek sektörleri arasındaki rekabetin artması nedeniyle, endüstri, bu kategoriyi güçlendirmek için inovasyonu kullanıyor,” dedi.

milk-shake-sut-gidahatti

Yeni ve farklı içme sütü çeşitleri

2016 Zenith Süt İnovasyonu Raporu, yeni ürün gelişimi girişimlerini yönlendiren 9 ana trend ve temayı tanımlıyor. Rapora göre bu trend ve temalar şu şekilde: ilave proteinli, soğuk içecek odaklı, vitamin ve mineral katkılı, cinsiyete dayalı, hoş tada sahip, laktozsuz, az yağlı, spor beslenmesine ve vücut ağırlığı yönetimine yönelik ürünler.

60’ın üzerinde detaylı marka profilinin bulunduğu raporda, ürünlerin görselleri ve piyasaya sürüme tarihi, ambalaj tipi ve ebadı, bileşenler, çeşitler, fiyatlandırma ve dağıtım kanalları gibi detaylarına yer veriliyor.

Raporda aynı zamanda küresel süt piyasasıyla genel bilgiler, küresel ve bölgesel trendler, sıkıntılar ve fırsatlara da yer verildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.