Gıda Hattı

Küresel protein ihtiyacını karşılamak için böcek çiftlikleri kuruluyor!

15 Nisan 2018, 12:55
Paylaş
Küresel protein ihtiyacını karşılamak için böcek çiftlikleri kuruluyor!

Hızla artan küresel protein ihtiyacını karşılamak için kurulan böcek çiftlikleri; böcekleri bayat ekmek, çürüyen meyve, yumuşamış kavun gibi insan tüketimine uygun olmayan gıdalarla besliyor.

Kanada’daki bir böcek çiftliği olan Enterra Feed’de yetiştirilen böcekler; balık, kümes hayvanları ve hatta evcil hayvanlar için kullanılacak protein içeriği zengin gıdalara işleniyor.

Yeterli olgunluğa ulaşan sinek larvaları kavruluyor, kurutuluyor, yağı çıkartılıyor ve kavrulmuş fıstık gibi kokan kahverengi bir toza işleniyor.

Tüm bunlar kulağınıza iştah açısı gelmese de, yakın gelecekte bu uygulamaların daha da yaygınlaşması bekleniyor.

bocek-protein-gidahatti

Sektör devleri de böcek çiftlikleri için devrede

Küçük olmasına karşın hızla büyüyen böcek çiftliği endüstrisi, yılda 400 milyar dolara ulaşan küresel hayvan yemi endüstrisinin de dikkatini çekiyor ve yatırım alıyor. Bunlar arasında ABD’li tarım devi Cargill, yem tedarikçisi ve çiftlik ürün ve hizmetleri firması Wilbur Ellis Co ile İsviçre merkezli tarım işleme ekipmanı üreticisi Buhler Group da var.

Fast Food devi McDonald’s bile, soya proteinine olan bağlılığı azaltmak için tavuk yemlerinde böceklerin kullanılması yönünde araştırmalar yapıyor.

Söz konusu gıda üreticisi devlerin böceklere yönelik bu ilgisi, hayvan yemi veya insan tüketimine uygun gıdalarda katkı maddesi olarak kullanılabilecek kârlı ve sürdürülebilir alternatif protein kaynağı bulma yönündeki ilgilerini gösteriyor.

Böcekler, önemli tarım firmalarının üzerinde çalıştığı veya geliştirdiği birçok alternatiften biri. Diğer alternatifler arasında bezelye, kanola, alg ve bakteriyel proteinlerin yer aldığı biliniyor.

Küresel protein tüketimindeki büyük artış

Küresel nüfus artışı ve büyüyen orta sınıf, gerideki bıraktığımız 40 yılda kişi başı et tüketiminin %50 artmasınına neden oldu. Bu da artan ihtiyacın hangi protein kaynağından karşılanacağı yönünde bazı soruları ortaya çıkarıyor.

Temel makrobesinlerin geleneksel kaynakları, değişen iklim nedeniyle gittikçe zayıflıyor. Öte yandan ticari balıkçılık ve çapa ürünü çiftliklerin çevresel etkileri hakkındaki kaygılar artıyor.

Gıda devleri ise bu sorunlar karşısında alternatif, sürdürülebilir ve çevresel etkileri daha az olan kaynaklara yöneliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.