Gıda Hattı

Küresel gıda ve tarım sorunları Berlin’de masaya yatırılıyor

15 Ocak 2015, 22:12
Paylaş
Küresel gıda ve tarım sorunları Berlin’de masaya yatırılıyor

Almanya’nın başkenti Berlin’de Gıda ve Tarım Küresel Forumu çerçevesinde gerçekleştirilecek  “7. Tarım Bakanları Zirvesi”nde gıda, tarım ve sürdürülebilir enerji sorunlarının tartışılacak. Zirveye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de katılacak.

Almanya Federal Gıda ve Tarım Bakanlığı tarafından her yıl Uluslararası Yeşil Hafta (International Green Week, IGW) döneminde gerçekleştirilen Gıda ve Tarım Küresel Forumu, 16-18 Ocak 2015 tarihleri arasında yapılacak.

Forumun ilk gününde gerçekleştirilecek BM Gıda ve Tarım Örgütü FAO çalışma toplantısında, “Artan arazi, toprak ve enerji talebi gıda güvenliği problemleri”; Dünya Bankası çalışma toplantısında “Gıda ve tarım değer zincirleri: Biyoekonominin aşağıdan yukarıya büyütülmesi” konuları değerlendirilecek.

Forumun ikinci ve üçüncü gününde gerçekleştirilecek olan “7. Tarım Bakanları Zirvesi”, tüm dünyadan 50’nin üzerinde tarım bakanının katılımıyla yapılacak. “Gıda, ham madde ve enerjide artan talep: Tarım için fırsatlar, gıda güvenliği için sorunlar” başlığı altında küresel tarım ve gıda endüstrisinin geleceğine yönelik ana sorunların masaya yatırılacağı zirvede, tarımın, bir yandan gıda güvenliğini sağlarken diğer yandan da ham madde ve enerji gibi diğer kaynaklar için artan ihtiyaca cevap verebilmesi ve bu taleplerin sürdürülebilir şekilde karşılanabilmesi için yol ve araçların neler olacağı konusu ele alınacak.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker de G20 dönem başkanlığı ile alakalı olarak “Tarım Bakanları Zirvesi” açılışında ve kapanış basın toplantısında, ayrıca FAO çalışma toplantısında birer konuşma yapacak.

Tarım Bakanları Zirvesi’nin ardından büyüyen küresel nüfusun, gıda güvenliğini ve beslenmesini sağlamak için büyük sorumlulukları oldukları ön kabulünden hareketle;  biyoekonomiden doğan fırsatları kullanma, üretim ve kullanımın sürdürülebilirliğinin sağlanması konusunda bir bildiri yayınlanması bekleniyor.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.