Gıda Hattı

Küresel gıda fiyatları, son 3 yılın en yüksek seviyesinde!

7 Ocak 2021, 14:19
Paylaş
Küresel gıda fiyatları, son 3 yılın en yüksek seviyesinde!

Aralık ayında üst üste yedinci ayda da artışını sürdüren FAO Gıda Fiyat Endeksi, 2020 yılında ortalamada üç yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) açıklamasına göre, küresel gıda fiyatları, Aralık 2020’de süt ürünleri ve bitkisel yağlar öncülüğünde üst üste yedinci ayda da arttı.

fao-gida-fiyat-endeksi-gidahattiKüresel gıda fiyatları, 2020’de son 3 yılın en yüksek ortalamasında seyretti

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Aralık ayında ortalama 107.5 puan ile Kasım ayına göre yüzde 2,2 oranında yükseldi.

Yaygın olarak ticareti yapılan gıda emtialarının uluslararası fiyatlarındaki aylık değişiklikleri yansıtan endeks, 2020 yılı süresince ortalama 97.9 puan seviyesinde seyretti. 2019'a göre yüzde 3,1 daha yüksek orandaki bu ortalama, son üç yılın da en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti. Diğer taraftan aynı rakam 2011'deki tarihi zirvenin ise hala yüzde 25 altında.

fao-gida-fiyatlari-gidahatti
Fotoğraf: ©FAO/Shah Marai

Süt ürünleri ile bitkisel yağlar başı çekti!

FAO Tahıl Fiyat Endeksi Aralık 2020’de Kasım ayına göre yüzde 1,1 artarken, yılın tamamında 2019 seviyesinin ortalama yüzde 6,6 üzerinde seyretti. Aralık ayında buğday, mısır, sorgum ve pirinç için ihracat fiyatları, Rusya Federasyonu'nun yanı sıra Kuzey ve Güney Amerika'daki büyüme koşulları ve mahsul beklentileri konusundaki endişelerden dolayı kısmen yükseldi. Yıllık bazda, 2020'de pirinç ihracat fiyatları 2019'a göre yüzde 8,6, mısır ve buğday için ise sırasıyla yüzde 7,6 ve yüzde 5,6 arttı.

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi Aralık ayında yüzde 4,7 artarak Eylül 2012'den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Palm yağı üreten başlıca ülkelerde devam eden arz sıkışıklığının yanı sıra, uluslararası ticaret, Endonezya'daki ihracat vergilerindeki keskin artıştan etkilendi. Uluslararası soya yağı fiyatları, Arjantin'deki hem ezme faaliyetlerini hem de liman lojistiğini etkileyen uzun süreli grevler nedeniyle kısmen yükseldi. Bu alt endeks, 2020'de bir önceki yıla göre ortalama yüzde 19,1 daha yüksekti.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi Aralık ayında yüzde 3,2 artarak üst üste yedi aydır yükseldi.  Okyanusya'nın süt üretimindeki daha kuru ve daha sıcak koşulların yanı sıra Batı Avrupa'daki yüksek iç talebin neden olduğu güçlü küresel ithalat talebi nedeniyle tüm kategorilerde artış yaşandı. Diğer taraftan, 2020 boyunca, Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, 2019'a göre ortalama yüzde 1,0 daha düşüktü.

Şeker fiyatları yılı düşüşle kapattı

FAO Et Fiyat Endeksi Aralık ayında yüzde 1,7 artarken, tüm yıl ortalaması 2019'un yüzde 4,5 altında kaldı. Özellikle Orta Doğu'dan artan ithalat talebi, önemli üretici ülkelerdeki yüksek iç satışlar ve Avrupa'daki kuş gribi salgınlarının olumsuz etkisi ile canlanan kümes hayvanı et fiyatları yılın son ayında toparlandı. Afrika Domuz Gribi salgınları sonucunda Almanya'nın Asya pazarlarına yaptığı ihracatın askıya alınmasının etkisiyle, domuz eti fiyatları biraz düştü.

FAO Şeker Fiyat Endeksi bir önceki aydaki belirgin artışın ardından Aralık ayında yüzde 0,6 düştü. 2020 yılı boyunca endeks, 2019'dakinden yüzde 1,1 daha yüksekti. Bu durum Çin'in ithalatındaki yüksek artışı yansıttı. Brezilya ve Hindistan’da artan üretim beklentileriyle yukarı yönlü baskı hafiflerken, Endonezya'nın yiyecek ve içecek endüstrisinden rafine şeker talebinin arttığı görülüyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.