Gıda Hattı

Küresel gıda fiyatları, Eylül’de yükselişini sürdürdü

7 Ekim 2021, 17:17
Paylaş
Küresel gıda fiyatları, Eylül’de yükselişini sürdürdü

Haziran ve Temmuz ayındaki düşüşlerin ardından Ağustos’ta yönünü yukarıya çeviren FAO Gıda Fiyat Endeksi, Eylül’de de bu seyrini sürdürdü. FAO’ya göre, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan dünya tahıl üretimi, küresel tüketimin gerisinde kalacak.

BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) yaygın olarak ticareti yapılacak gıda emtia fiyatlarındaki aylık değişimleri yansıtan Gıda Fiyat Endeksi, sıkılaşan arz koşulları ve buğday ve palm yağı gibi temel ürünlere yönelik güçlü talebin öncülüğünde Eylül ayında yükseldi.

FAO Gıda Fiyat Endeksi, Eylül 2021’de, Ağustos ayına göre yüzde 1,2 ve Eylül 2020'ye göre yüzde 32,8 artarak ortalama 130,0 puana ulaştı.

Buğday fiyatları, geçen yıla göre yüzde 41 arttı

Eylül’de FAO Tahıl Fiyat Endeksi güçlü talep ve ihracat olanaklarının daralması nedeniyle oranında bir önceki aya göre yüzde 2 arttı. Buğday fiyatları neredeyse yüzde 4 artarak bir önceki yıla göre yüzde 41 daha yüksek seviyeye ulaşırken, pirinç fiyatları da Eylül ayında yükseldi. Mısır fiyatları da ortalama yüzde 0,3 artarak yıllık ortalamada yüzde 38 yükseliş kaydetti. Gelişmiş küresel mahsul beklentileri ve ABD ve Ukrayna'da hasatların başlaması, ABD'deki kasırga ile ilgili liman kesintilerinin etkisini büyük ölçüde karşıladı.

FAO Ekonomisti Abdolreza Abbassian, “Ana tahıllar arasında, talebin hızla yükselen fiyatlara karşı test edilmesi gerektiğinden önümüzdeki haftalarda buğday odak noktası olacak" dedi.

Palm yağı fiyatları, 10 yılın en yüksek seviyesinde

FAO Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi, güçlü küresel ithalat talebi ve Malezya'daki üretimi etkileyen göçmen işgücü kıtlığı konusundaki endişelerden etkilenen uluslararası palm yağ fiyatlarının 10 yılın en yüksek seviyelerine ulaşması nedeniyle Eylül’de yüzde 1,7 arttı. Endeks, Eylül 2020'den bu yana yaklaşık yüzde 60 yükseliş kaydeti. Soya ve ayçiçek yağı fiyatları düşerken, dünya kolza yağı fiyatları da belirgin şekilde değer kazandı.

FAO Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, Avrupa ve Okyanusya'daki katı küresel ithalat talebi ve mevsimsel faktörlerin başta tereyağı olmak üzere tüm süt ürünleri için uluslararası fiyatları artırmasıyla Ağustos ayına göre yüzde 1,5 arttı.

Şeker fiyatlarında düşük oranlı artış

FAO Şeker Fiyat Endeksi, dünyanın en büyük şeker ihracatçısı Brezilya'da olumsuz hava koşulları ve daha yüksek etanol fiyatları ile desteklenen bir önceki aya göre yüzde 0,5, bir önceki yıla göre yüzde 53,5 daha yüksek gerçekleşti. Hindistan ve Tayland'da küresel ithalat talebinin yavaşlaması ve iyi üretim beklentileri yukarı yönlü baskıyı azalttı.

FAO Et Fiyat Endeksi Eylül ayında bir önceki aya göre neredeyse değişmedi ve yıllık bazda yüzde 26,3 arttı. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan fiyatları, sıkı tedarik koşulları nedeniyle yükselirken, kümes hayvanları ve domuz eti fiyatları, birincisinin geniş küresel arz hacmi ve ikincisine Çin ve Avrupa'daki düşük talep nedeniyle geriledi.

2021'deki rekor tahıl üretimi, hala küresel ihtiyacın altında

FAO'nun en son yayımladığı Tahıl Arz Talep Özetindeki yeni projeksiyonlara göre, 2021'deki dünya tahıl üretiminin tüm zamanların 2 800 milyon tonluk rekorunu kırdığı görülüyor. Ancak bu, 2021/22 pazarlama sezonunda beklenen tüketim gereksinimlerinden daha az.

FAO şu anda 2021'de 776,7 milyon ton buğdayın hasat edilmesini öngörüyor. Doğu Avrupa ve Avustralya'da beklenen daha yüksek verim, Kanada ve Rusya Federasyonu'nda öngörülen hava ve ekim kaynaklı üretim düşüşlerini dengeliyor. Küresel iri taneli tahıl üretimi için tahmin, küresel sorgum ve arpa hasadının mısırdan daha hızlı artmasıyla birlikte şimdi 1 504 milyon ton olarak belirlendi. Dünya pirinç üretimi 50 milyon ton olarak öngörülmekte olup, bu, öncelikle Hindistan'ın ana mahsulünden daha canlı beklentileri yansıtan yeni bir rekordur.

hububat-depo-gidahatti

Hayvan yemi olarak buğdayın kullanımı artacak

Aynı zamanda, 2021/22'de dünya tahıl kullanımının, bir önceki sezona göre yüzde 1,8 artışla 2,811 milyon ton olacağı tahmin edilmekte ve bu durum, kısmen yüksek iri tanelilerin fiyatlarından kaynaklanan bir eğilim olan hayvancılık yemi için buğday kullanımında beklenen önemli bir artışın yol açtığı tahmin edilmektedir.

Sonuç olarak, 2021/22 dünya tahıl stokları kullanım oranının bir önceki yıla göre yüzde 29,2'den yüzde 28,4 seviyesinde seyretmesi beklenirken, yine de genel olarak rahat bir seviyeye işaret ediyor.

Tahıl Arz ve Talep Özeti ayrıca, FAO'nun, çoğunlukla arpa ve mısır ticareti için öngörülen daha düşük hacimlerin öncülüğünde, yıllık yüzde 0,3'lük bir daralma ile 473,2 milyon tona işaret eden 2021/22 dünya hububat ticareti için en son tahminini de içeriyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.