Gıda Hattı

Küresel ekonomiye Çin damgası: Fortune 500’de ABD’yi solladı!

23 Temmuz 2019, 15:48
Paylaş
Küresel ekonomiye Çin damgası: Fortune 500’de ABD’yi solladı!

Dünyanın en büyük şirketlerinin ciro büyüklüklerine göre sıralandığı Global Fortune 500 listesi yayınlandı. 129 şirketle listede yer alan Çin, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez ABD’yi geride bıraktı. ABD’den 121 şirket listeye girdi.

Fortune Dergisi, Global Fortune 500 listesini açıkladı. Listede dünyanın en büyük şirketleri, 2018 yılında elde ettikleri cirolara göre sıralandı.

Fortune 500 listesindeki şirketlerin toplam ciroları bir önceki yıla göre %9 artarak 32,7 trilyon dolara yükselirken, kârları da %15 artarak 2,15 trilyon dolar olarak gerçekleşti.

Global düzeyde faaliyet gösteren 34 şirketin 69.3 milyon çalışanı bulunuyor.

Çin, 129 şirketle ABD’yi geride bıraktı

Fortune 500 2019 listesinde Uzakdoğu devi Çin, 129 şirketle 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ABD’yi ilk kez geride bırakarak zirveye yerleşti. Çin, bir önceki yılın listesine 13 yeni şirket ekleyerek liderliği ele geçirirken, ABD 121 şirketle listede yer aldı.

Listenin ilk sırasında Walmart yer alırken, ilk 10’da Sinopec Group, China National Petroleum ve State Grid, Çin'i temsil etti. ABD’den Walmart dışında listeye ilk 10’dan giren tek şirket Exxon Mobil oldu.

İlk 10’da yer bulan diğer şirketler ise Hollanda’dan Royal Dutch Shell, Suudi Arabistan’dan Saudi Aramco, İngiltere’den BP, Almanya’dan Volkswagen ve Japonya'dan da Toyota olarak sıralandı.

Hem listedeki şirket sayısıyla hem de ilk 10’daki şirketleriyle ilk sırayı alan Çin, en hızlı büyüme gösteren 6 şirketin de anavatanı oldu. Alibaba ve Tencent, en hızlı büyüme gösteren şirketler arasında yer aldı.

ABD şirketleri ciroda hala önde!

Fortune 500 listesinde şirket sayısında Çin’in gerisinde kalan ABD, şirketlerin toplam cirosunda ise hala Çin’in önünde bulunuyor.

Listedeki şirketlerin toplam cirosunun yüzde 28,8’ini ABD’li şirketlerin cirosu oluştururken, Çin şirketlerinin cirosu ise toplam ciroda yüzde 25,6 paya sahip.

“Çin’in küresel hakimiyet hedefi, gerilime yol açtı”

Listeye ilişkin olarak Fortune’da yayımlanan makalede, Çinli şirketlerin başarısının; hızlı büyüme, ülkenin genişleyen iç pazarı, stratejik yeniden yapılanmalar ve ülkenin makroekonomik koşullarından kaynaklandığının altı çizildi. Makalede ülkeler arasında rekabetin her zaman var olduğu, ancak ABD ile Çin’in teknolojiye hakim olmak için direkt bir mücadele içinde olduğu vurgulandı.

ABD’nin bu yüzden Çin’in şirket ve ürünlerine yaptırım uyguladığı, Çin’in yapay zeka kuantum bilgisayarlar, robot ve otonom araç gibi alanlarda küresel hakimiyet hedefinin gerilimi daha da artırdığı belirtiliyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.