AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Kurbanlık alımında, etlerin kesimi ve saklanmasında nelere dikkat edilmeli?

Kurbanlık alımında, etlerin kesimi ve saklanmasında nelere dikkat edilmeli?
19 Temmuz 2021, 17:25

Kurban Bayramı öncesi en çok karşılaşılan sorular, kurbanlık alımında, etlerin kesimi ve saklanmasında, pişirilmesinde nelere dikkat edilmesi gerektiği şeklinde sıralanıyor. Bu sorulara uzmanlar en doğru yanıtları veriyor.

Kurbanlık alımında hayvanın sağlıklı olduğunun kanıtlanması önemlidir. Kurbanlık alımından sonra kesim uygun bir şekilde yapılmalı, hijyene büyük önem verilmelidir. Unutulmamalıdır ki gıda zehirlenmelerinin en önemli kaynağı yetersiz hijyen uygulamalarıdır. Hijyenik şekilde kesilmiş ve parçalanmış etler uygun sıcaklıklarda saklanmalı ve pişirilmelidir. Etlerin tekrar tekrar ısıtılıp soğutulmamasına dikkat edilmelidir. Aşağıdaki önerilere dikkat edilmesi sağlıklı ve lezzetli bir Kurban Bayramını garantileyecektir.

kurban kurbanlık

Kurbanlık alımında nelere dikkat edilmeli?

Gıda Hattı Bilim Kurulu Üyesi ve AÜ Gıda Güvenliği Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nevzat Artık'a göre tüketicilerin kurbanlık alırken aşağıdakilere dikkat etmesi önem arz ediyor:

 • Veteriner sağlık raporu ve menşei şahadetnamesi olmalı.
 • Sığır ve mandaların küpesi ve pasaportu bulunmalı.
 • Hayvan genel olarak temiz olmalı ve pis bir görüntüsü olmamalı.
 • Kurbanlık olacak koyun ve keçiler 1 yaşından küçük olmamalı; sığırlar ise en az 2 yaşında olmalı.
 • Kurbanlık hayvanların besi performansı iyi, kasları gelişkin olmamalı.
 • Kurbanlıkların kılları parlak ve hayvanların bakışları canlı olmalı.
 • Gebe veya yeni doğum yapmış olmamalı.
 • Kurbanlıklarda her hangi bir hastalık belirtisi olmamalı (düşüklük, ishal veya yüksek ateş).
 • Hayvanda öksürük, pis kokulu akıntılar ve hızlı soluk alıp verme bulunmamalı.
 • Duruş ve yürüyüş bozukluğu olmamalı.
 • Hayvanlarda aşırı tepkiler bulunmamalı.
 • Hayvanda yara veya şişlikler ve ödemler bulunmamalı.
 • Hayvanın göz, ağız, anüs ve genital organlarına ait bölgelerden kan, irin vb. akıntı bulunmamalı.
 • Hayvanlarda yapısal anomaliler (eksik veya fazla uzuv vb.) olmamalı.

Kurbanlık kesildikten sonra karkasın incelenmesi gerekiyor. Karkasta şekil, renk ve koku bozuklukları ile iç organlarda değişiklikler tespit edilmesi durumunda bir veterinere başvurulması önemli. Böyle bir durumda ancak veteriner kontrolünden sonra onay alan etlerin tüketilmesi öneriliyor.

Kurban eti nasıl parçalanmalı?

Usulüne uygun şekilde yapılan kesimden sonra kurban etleri doğru şekilde parçalanarak saklanmalıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri kesimden sonra elde edilen karkasın bazı işlemler ve kontrollerden geçmesinin önemli olduğunu ifade ediyor.

Karkaslar üzerinde kan, dışkı ve toprak bulunmaması gerekiyor. Kirlenmenin olduğu durumlarda bunların su kullanmadan temizlenmesi önem arz ediyor.

Kesim yapıldıktan sonra karkasın parçalanması gerekiyor. Parçalamanın kurbanlık etlerinin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması geleneği göz önünde bulundurularak yapılması öneriliyor.

Etin porsiyon büyüklüklerine göre parçalanması, büyük parçaların bölünmek üzere buzdolabı ya da buzluktan tekrar tekrar çıkarılıp geri koyulması ihtiyacını azaltıyor. Büyük parçaların tekrar tekrar ısıtılıp soğutulması ise mikrobik bulaşma ve gıda zehirlenmesi risklerini artırıyor.

Kurban eti nasıl saklanmalı?

Uzmanlara göre etlerin, kanın iyice akıtılmasından sonra, sıcaklığı en fazla 7 dereceye düşecek şekilde soğutulması ve bu şekilde dinlendirilmesi gerekiyor. Soğutma işlemi etin saklama ömrünün uzaması ve mikrobik bulaşmanın en aza indirilmesi açısından önem arz ediyor.

Çiğ et ürünlerinin buzdolabında 3 günden fazla tutulması halinde bozulacağı ifade ediliyor. Bu nedenle uzun süreli saklama için etin pişirilmesi ya da dondurulması gerekiyor.

Etlerin buzdolabı poşetlerinde veya yağlı kağıt içerisinde saklanması tavsiye ediliyor. Uzun süre saklanacak etlerin alüminyum folyoya sarılmaması gerekiyor. Alüminyum uzun süre temas ettiği gıdalara geçerek istenmeyen etkilere neden olabiliyor.

Donmuş etlerin kullanımdan önce buzdolabında çözündürülmesi öneriliyor, oda sıcaklığında ya da kalorifer üzerinde çözdürülmesi önerilmiyor. Çözülen etlerin ise bir daha dondurulmaması da uzmanların tavsiyeleri arasında.

Kurban eti nasıl dinlendirilmeli?

Kurbanlık etlerinin pişirilmeden önce 24 saat dinlendirilmesi gerekiyor. Sindirimi zor bir gıda olan etin kesimden hemen sonraki sert hali ile tüketilmesi sindirimi daha da zor bir hale getiriyor, mide ve bağırsak problemlerine neden olabiliyor.  Bu nedenle uzmanlar uyarıyor: "Kurbanlık etlerini dinlendirmeden tüketmeyin"

Kurban eti nasıl pişirilmeli?

Kurban eti zehirlenme riskine karşı çok iyi pişirilmeli, ancak eti kurutacak kadar değil. Etin pişme süresinin uzaması vitamin ve mineral kayıplarına neden olacaktır.

Et kısık ateşte pişirilmeli. Etin içi çiğ kalmamalı, ancak yanmış etler de tercih edilmemeli. Özellikle mangalda ateşin ete çok yakın olması kanserojen maddelerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Etler için en sağlıklı pişirme yöntemi haşlamadır.

Ette C vitamini bulunmamaktadır. Bu nedenle et yemeklerinin bu vitamin yönünden zengin sebze yemekleri ve salatalarla tüketilmesi daha sağlıklıdır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.