AramaArama
Gıda Hattı

Kurban Bayramı'nda aşırı et tüketimine dikkat edin!

13 Eylül 2016, 10:50
Paylaş
Kurban Bayramı'nda aşırı et tüketimine dikkat edin!

Aşırı et tüketimi gut hastalığı riskini arttırabiliyor. Bu nedenle sofraların en bereketli olduğu Kurban Bayramı boyunca et tüketimi aşırı olmamalı.

Gut hastalığı eklemlerde şiddetli ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyetle kendini gösteren romatizmal bir hastalık.

Özellikle et ve sakatat ağırlıklı beslenen kişilerde risk yüksek. Tedavi edilmediği takdirde damar sertliğini hızlandırarak kalp krizi ve inme gibi sorunlara yol açabilen gut hastalığı, özellikle 30 yaş üstü erkekleri tehdit ediyor.

Romatoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Soy, gut hastalığından korunmak için günlük et, balık ve kümes hayvanı tüketiminin 113-170 gramı aşmaması gerektiği uyarısında bulundu.

Uzmanlar, özellikle sofraların en zengin dönemini yaşadığı bayram günlerinde aşırı et tüketimi söz konusu olabiliyor. İhtiyaç fazlası aşırı protein tüketimi, kolesterolü yükselterek böbrek fonksiyonlarını bozuyor ve gut hastalığı riskini arttırıyor.

Aşırı et ve alkol tüketimi, gut hastalığını tetikleyen en önemli faktörler arasında geliyor. Prof. Dr. Mehmet Soy, günümüzde her 100 erişkinden birinin etkilendiğini ifade etti.

kirmizi-et-gidahatti

Prof. Dr. Soy, şunları kaydetti: “Özellikle 30 yaş üstü erkeklerde görülen ve yaygınlığı artan hastalık, eklemlerde ani şekilde gelişen şiddetli ağrı, kızarıklık, şişlik ve hassasiyete neden oluyor.

Tedavi edilmezse eklemlerde harabiyet, böbrek taşları ve bozukluklarına, daha önemlisi de damar sertliğini hızlandırıp kalp krizi, inme gibi sorunları tetikleyebiliyor. Diyabet, yüksek kolesterol seviyeleri, obezite, hipertansiyon, karaciğerde yağlanma gut ile sıklıkla birlikte görülen diğer patolojilerdir."

Hastalık nasıl başlıyor?

Gut, genelde tek eklemde başlar, en sık olarak da ayak başparmağında tutuluma yol açar. Özellikle gece yarısından sonra başlayan şiddetli ayak başparmağı ağrısı olduğunda aklımıza gut gelmelidir. Ayak başparmağı dışında ayak bileği, el parmakları el bilekleri ve dirsekler sıklıkla etkilenen bölgelerdir.

Bazen birden çok eklemi etkiler ve diğer iltihaplı romatizmalardan ayrımı zorlaşabilir. Ataklar sıklıkla bir hafta kadar sürer ve kendiliğinden geçer. Ancak ürik asit seviyesinde ani değişim yapan her durum, atağın tekrarlamasına neden olabilir.

erkek-obezite-sisman-bel-kalinligi-gobek-gidahatti

Obezite de gut için önemli bir risk faktörü

Gut ve hiperürisemi, sıklıkla diğer önemli metabolik bozukluklara eşlik eder. Başlıcaları obezite, hiperlipidemi, hipertansiyon, karaciğerde yağlanma ve azalmış glikoz intoleransıdır (diyabete yatkınlık).

Bir çalışmada 35 yaşın altında obezite, gut için önemli risk faktörü olarak bulunmuştur. Obezite birçok yoldan gut oluşumunu artırmaktadır. Bazı olgularda artmış ürik asit oluşumu bazı olgularda ise azalmış renal ürik asit atılımı saptanır.

Kilo azalması, serum ürik asit seviyesinde azalma sağlar. Hipertansiyon, gutlu olgularda sık karşılaşılan bir diğer hastalıktır. Klasik gutlu olguların yüzde 25-50 kadarında hipertansiyon saptanmıştır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.