AramaArama
Gıda Hattı

Kuraklık desteği ne kadar oldu? 2021 Kuraklık desteği ödendi mi?

13 Temmuz 2021, 12:18
Paylaş
Kuraklık desteği ne kadar oldu? 2021 Kuraklık desteği ödendi mi?

Kuraklık desteği ne demek? 2021 Kuraklık desteği ödendi mi? Bugünden itibaren hesaplara yatmaya başlayan kuraklık desteği bir çok kişi tarafından merak uyandırdı. Peki kuraklık desteği nedir? İşte detaylar...

Kuraklık desteği ödemeleri bugün başladı. Cumartesi gününe kadar ödemeler devam edecek. Bakan Pakdemirli kuraklık desteği ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

KURAKLIK DESTEĞİ NE KADAR 2021

Bakan Pakdemirli, "TARSİM Diyarbakır'da 25 milyon 200 bin TL kuraklık hasar ödemelerini 12-17 Temmuz arasında yapıyor. Toplam poliçe priminin 13 katı hasar ödemesi yapılacak. Dekar başı 18,3 TL poliçe ödemesine karşılık 229 TL hasar ödemesi yapılmış olacak" dedi.

 

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada bu çalışmanın tüm üreticiler için olduğunu dile getirerek şunları kaydetmişti:

"Üreticilerimizin TARSİM kapsamında sigortaları varsa zaten zararları oradan karşılanacak. TARSİM kapsamında olmayan diğer üreticilerimize de Afet Fonu'ndan yardım yapılacak. Bununla birlikte önümüzdeki yıl tohumlarını alabilecekler. Aslında bu adı konmamış bir tohum desteği. Biz buna 'çiftçi hasar bedeli' diyoruz.

Böyle isimlendirildi ama önümüzdeki yıl 'sürdürülebilir bir tarım ve üretim devam etsin' diye verilen bir destektir. Çiftçimiz bunu almak suretiyle tohumunu sağlayacak, önümüzdeki yıl tarlasını yeniden ekecektir. Ayrıca Bakanlık olarak yüzde 75 hibeli tohum desteklerimiz var. Bunlar da nadas alanlarının küçültülmesi ve ekilmeyen alanların ekilir hale dönüştürülmesi ile alakalı bir programdır. Bu geçtiğimiz yıl uygulandı. Bu yıl da uygulanıyor, inşallah gelecek yıl da uygulanacak. Bir karış dahi ekilmedik alan kalmaması için tohum desteklerimiz devam ediyor."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.