AramaArama
Gıda Hattı

Kuraklık, Antepfıstığını da hasta etti!

20 Mayıs 2021, 17:10
Paylaş
Kuraklık, Antepfıstığını da hasta etti!

Mevsimsel yağış azlığı ve sıcaklık nedeniyle bu yıl Antep fıstığında fitoplazma hastalığı daha fazla görülüyor. Kilis’teki bahçelerden alınan örnekler, Adana Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne analize gönderildi.

Antepfıstığı ağaçlarında sararma semptomu ile başlayan ve yaprak damarları arasında kuruma, yaprak boyutlarında küçülme biçiminde ortaya çıkan Candidatus Phytoplasma Solani adlı hastalık, ilk kez 2014 yılında tanımlandı.

Kilis’te olduğu gibi Gaziantep, Nizip ve Şanlıurfa gibi antepfıstığı yetiştiriciliği yapılan il ve ilçelerde de yoğun olarak görülen Phytoplasma hastalığı, bu yıl mevsimsel yağış azlığı ve sıcaklık nedeniyle daha fazla artış gösterdi.

Antepfıstığında verimi düşürüyor

Kilis Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, Antepfıstığı ağaçlarının verimden düşmesine neden olan hastalıkla kimyasal mücadele edilmediğini, kültürel tedbirlerle mücadele yapıldığını söyledi.

Kökçüoğlu, “Hastalığın görüldüğü bahçelerde budama yapılırken aletlerin hypochlor su ile dezenfekte edilmesi, budama artıkların tesisten uzaklaştırılması, hastalıklı ağaçlardan aşı kalemlerin alınmaması erken dönemlerde emici böcek ve psilidaya karşı mücadele yapılması, ayrıca analiz sonucu bitki besin element eksikliği tespit edilen ağaçlarımıza gübre uygulaması yapılması, imkan varsa sulama yapılması önemlidir. Kilis il sınırları içerisinde hastalıklı Antepfıstığı bahçelerden örnekler alınarak analiz amaçlı Adana Zirai Mücadele ve Antepfıstığı Araştırma enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilmiştir.”

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.