Gıda Hattı

Kuraklık Nedeniyle Sökeli Çiftçilerin Zararı Büyük

18 Temmuz 2007, 17:31
Paylaş

Küresel sıcaklık, Türkiye’nin en önemli tarım alanı Aydın ili Söke Ovası’nı da vurdu. Çitçilerin zararının büyük olması sebebiyle bölgenin afet kapsamına alınması için çalışma başlatıldı.

Söke Ovası’nı besleyen Adıgüzel ve Kemer Barajları’nda sulama sezonu öncesi 375 milyon metreküp su bulunması gerekirken 250 milyon metreküp civarında olması nedeniyle Devlet Su İşleri (DSİ) 21. Bölge Müdürlüğü aylar öncesinden bir dizi önlem aldı. Üreticiler uyarılarak ürünlerin yaşanacak su sıkıntısına göre belirlenmesi istendi. Söke Ovası’na suyun temmuz ve ağustos aylarında verileceği, ancak yukarı Menderes Havzası’nda bulunan sulama bölgelerinin suyu disiplinli kullanmaları tavsiye edildi.

Ancak 320 bin dönüm alanda pamuk ekilmesi tüm hesapları alt üst etti. Büyük Menderes Nehri havzasını besleyen Adıgüzel ve Kemer Barajları’nda suyun taban seviyesini bile aşmaması kuraklığın en üst seviyeye çıkmasına neden oldu. Yaşanan kuraklık ve küresel ısınmanın etkisiyle Söke’ye 26 metreküp/saniye ulaşması gereken su, 17 metreküp/ saniyeyi geçmedi. Söke Ovası Sulama Birliği, suyun kaçak olarak kullanılmasını önlemek için bölgeyi kontrol altında tutarak nöbet sistemi başlattı. Ancak suya hasret kalan üreticiler geçen hafta Söke-Milas kara yolunu trafiği kapatarak eylem yaptı. Çiftçiler, suyun adaletli dağıtılmadığını ileri sürdü. Üreticiler Söke Ovası’nın afet kapsamına alınmasını, pamuk üreticisinin borçlarının faizsiz ertelenmesini istedi.

Aydın Valisi Mustafa Malay, mevsim öncesinde küresel ısınmaya bağlı olarak sulama sulunun idareli kullanılması için genelge çıkarttığını söyledi. Malay, kaymakamlığa talimat verdiğini, İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından oluşturulan ekibin Söke Ovası’nda zarar tespit çalışmalarına başladığını kaydetti. Heyetin 10 gün içersinde raporunu tamamlayacağını kaydeden Malay, “Bölgedeki zararın göz önünde bulundurularak değerlendirilmesi ve afet kapsamı içersine alınması için Tarım Bakanlığı’na bilgilendirmede bulunacağız. Zarara uğrayan çiftçinin zararı telafi edilecektir” dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.