Gıda Hattı

Kuraklık Gerekçesiyle Fiyatlar Arttı

15 Ocak 2008, 18:15
Paylaş

Kuraklığın etkili olduğu 2007 yılında gıda ürünlerine yüksek oranlı zamlar yapıldı. Konya Ticaret Odası'nın yaptığı araştırmaya göre, son bir yılda bulgur fiyatları yüzde 112, buğday unu yüzde 43, domates salçası yüzde 39 oranında artış gösterdi. Üretilen ürünün iç tüketime yetecek düzeyde olmasına karşın birçok üretici, kuraklığı gerekçe göstererek ülkede fazla tüketilen çok sayıda ürüne zam yaptı.

Konya Ticaret Odasının yaptığı araştırmada, tüketici fiyatlarındaki son bir yıllık değişim yüzde 10,32 olsa da bazı ürünlerdeki artışlar dikkat çekti. Araştırmada, süt fiyatlarının yüzde 33, süzme yoğurdun yüzde 43, yufkanın yüzde 36, beyaz peynirin yüzde 38, kaşarın yüzde 15, hazır çorbanın yüzde 43, kuru bamyanın ise yüzde 44 oranında artış gösterdiği belirlendi.

Panik zamları

Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Kemal Özer, ülkede kuraklık haberini okuyan üretici ve esnafın paniğe kapıldığını belirterek, "Sanki kıtlık geliyormuş gibi zam üstüne zam yaptılar. Ardından da bu tablo ortaya çıktı. Ürünlere dikkat edin. Dar gelirlinin karnını doyurmak için kış aylarında sofrasından eksik etmediği bulgur, makarna, fasulye, mercimek fiyatlarındaki yükseliş yine yoksulu etkileyecek" dedi.

Özer, bu şekilde artışlar olurken TÜİK'in enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını ileri sürerek, şunları kaydetti: "Biz birlik olarak TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamlarına inanmıyoruz. Neden? Çünkü her ayın 3'ünde apar topar rakamları açıklıyorlar. 3 günde piyasa araştırmasını nasıl yapıyorsun? TÜİK, enflasyonu nasıl hesapladığını wep sitesinde açıklamalıdır. Buna göre herkes aynı şekilde enflasyonu kendi hesaplamalıdır. Ayrıca ürünün tüketildiği mevsimine göre çarpanı olmalıdır. Ramazan ayında ve öncesinde inanılmaz artışlar oluyor ama TÜİK enflasyonun düştüğünü açıklıyor. Buna inanmak mümkün değil."

KDV'den dolayı fiyatların arttığını da belirten Özer, "KDV indirimine gidildi ancak kimsenin indirim yaptığı yok. Zam olarak karşımıza çıkacak. TÜİK ise buna rağmen enflasyon düştü diye açıklayacak. Zam yapanlar kadar, bu zamları gerçek anlamda enflasyona yansıtmayanlar da suçludur. Çünkü ülkedeki birçok kişinin maaş artışı enflasyona göre yapılmaktadır" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.