Gıda Hattı

Kuraklık çitçileri de ırgat yaptı

4 Temmuz 2008, 11:43
Paylaş

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde mevsimlik işçilik yapan ailelere bu yıl kuraklıktan etkilenen çiftçilerin de katıldığı bildirildi. Diyarbakır Ziraat Odası Başkanı Bahri Erdem, yaklaşık 15 milyon dekar ekili alanın kuraklıktan etkilendiğini ifade etti. Erdem, kuraklık nedeniyle çiftçilerin ve hayvancılıkla uğraşanların ciddi sıkıntı içerisinde olduğunu söyledi.

Bahri Erdem, "Bölgedeki köylerde genç nüfus kalmadı. Gençler inşaat sektöründen turizm sektörüne kadar çok değişik sektörlerde iş bulmak umuduyla kuraklıktan dolayı zorunlu olarak göç etti" dedi.

Kuraklıktan etkilenen çiftçilere tohum desteği sağlanacağı ve banka borçlarının erteleneceği yönündeki açıklamaların ardından bir gelişme olmadığını savunan Erdem, çiftçilerin yaşadıkları sıkıntılardan dolayı bekleyecek sabrının kalmadığını ifade etti.

Çiftçilerin asıl borcu özel bankalara

Erdem, bölgede hayvancılıkla uğraşanların da hayvanlarını otlatamadıkları için Doğu Anadolu Bölgesi’nde meraların yoğun olduğu alanlara göç ettiğini kaydederek, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden yaklaşık 2 milyon büyük ve küçükbaş hayvanın otlaklara götürüldüğünü anlattı. Çiftçilerin Ziraat Bankasına olan borçlarının ertelenmesinin tek başına yeterli olmayacağını kaydeden Erdem, şöyle dedi:

Çiftçilerin asıl borcu özel bankalara. Özel bankalara olan borçları ertelenmediği takdirde çiftçilerin rahatlaması söz konusu olamaz. Bölgemizde biçerdöver girmeyen köyler var. Çiftçi mazot, gübre alacak imkânı olmadığı için gelecek yılını da planlayamıyor. Doğrudan gelir destekleri, buğday ve mazot primleri gibi her yıl çiftçilere ödenen bu tür destekler de bu yıl ödenemiyor. Ziraat odası başkanı olarak ben de tohum parasını ödeyemiyorum."

Mardin'de süresiz zorunlu göç

Mardin Ziraat Odası Başkanı Malik Özkan da Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde her yıl belirli süreler arasında geçici olarak yaşanan mevsimlik işçi göçüne bu yıl kuraklıktan dolayı süresiz zorunlu göçün de eklendiğini bildirdi.

Özkan, Mardin’de hayvancılıkla uğraşanların hayvanlarını sattıklarını, çiftçilerin ise traktörünü, biçerdöverini ve eşyalarını satarak göç ettiklerini söyledi. Çiftçilerin kuraklık nedeniyle yaşadığı sıkıntılardan dolayı bugüne kadar destek göremediğini savunan Özkan, "Borcu olan çiftçi kurak arazisi için kredi de çekemiyor. Çünkü bankalar kurak arazi için kredi vermiyor. Kuru alanda üretim yapanların başka çaresi olmadığı için göç ediyor" dedi.Özkan, çiftçilerin sıkıntılarının giderilmesi ve göçün önüne geçilebilmesi için en kısa sürede destek beklediklerini söyledi.

Kuraklık sosyal sorun

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş de bölgede yaşanan kuraklığın çiftçileri olumsuz yönde etkilediğini belirterek, Batman’dan büyük şehirlere yoğun bir çiftçi göçü yaşandığını bildirdi.

Hayvancılıkla uğraşanların bir kısmını Ağrı, Van ve Ardahan’a gönderdiklerini belirten Aydiş, gidemeyenlerin ise hayvanlarını peşin fiyatına 12 taksitte beyaz eşya gibi sattıklarını söyledi.

Batman’dan başta İstanbul olmak üzere değişik illere yoğun bir göç yaşanmaya başladığını ifade eden Aydiş, bu göçün başka sorunları da beraberinde getireceğini kaydetti. Aydiş, şöyle dedi:

"Zorunlu olarak göç edenler büyük şehirlerde sorunlar yaşasa da geri dönmüyor. Çiftçiliği bırakanlar bir daha çiftçilik yapamıyor. Çünkü tüm varlığını satıp gidiyor. Büyükşehirlerde ayakta kalma mücadelesi veriyor. Dolayısıyla kuraklık sosyal sorunları da beraberinde getiriyor. Her yıl köylerden çok sayıda düğün daveti alırdık. Çiftçiler yaşadıkları sıkıntıdan dolayı düğün yapamaz hale geldi. Düğün yapmayı planlayanlar da bu planlarını başka yıllara erteledi. Kuraklık dolaylı olarak tüm sektörleri olumsuz etkilendi.

Bölgemizde kuraklığın yoğun yaşandığı 9 ilde çiftçilerin zirai kredi kapsamında özel bankalara borcu var. Çiftçi bir o kadar da şahıslara borçlanmış durumda."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.