Gıda Hattı

Kuraklık Ay Çekirdeğini Vurdu

4 Mart 2008, 17:01
Paylaş

Konya merkezli olarak faaliyet gösteren Pınar Kuruyemiş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Karapınar , geçen yıl yaşanan kuraklığın kuru yemiş sektörünü de derinden etkilediğini söyledi.

Karapınar , kuraklığın kuru yemiş ürünlerinde hem rekolteyi hem de ürün kalitesini azalttığını, piyasada uygun fiyata ve kaliteli işleyecek ürün bulamayan üreticilerin, yurt dışından ham madde ithal etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Yaşanan kuraklığın kısa sürede fiyatların artmasına neden olduğunu dile getiren Karapınar , ‘‘Kuraklık nedeniyle bir yılda tüm kuru yemiş ürünlerinin fiyatı yüzde 30 ile yüzde 70 arasında arttı. En fazla artış ayçekirdeğinde oldu. Geçen yıl kilogramı 1,6-1,8 YTL ‘den satılan ayçekirdeğinin fiyatı 2,7-3,2 YTL seviyelerine çıktı’’ dedi.

Karapınar , benzer şekildeki fiyat artışlarının nohut, Antep fıstığı, kabak çekirdeği, çekirdeksiz üzüm, kayısı gibi hemen hemen tüm kuru yemiş ürünlerinde görüldüğünü anlattı.

‘‘Kuru yemişte fiyat artışına paralel satışlar da azaldı’’ diyen Karapınar , şunları kaydetti:

‘‘Bu azalma, kuru yemiş sektöründeki firmaları olumsuz yönde etkiledi. Satışlarda bir yıl önceki tonajları yakalayamadık. Fiyatlardaki artışın perakende kuru yemiş satışlarına bu kadar hızlı yansımasının altında, kuru yemişin zorunlu bir gıda harcaması olarak görülmemesi yatıyor. Ancak bizi umutlandıran şey, sağlıklı yaşam için kuru yemiş tüketen bilinçli bir tüketici kitlesinin oluşması... Artık uzmanlar, daha sağlıklı bir yaşam için herkese belli aralıklarla ya da her gün ayçekirdeği, fındık, fıstık gibi kuru yemişlerden tüketmelerini tavsiye ediyor.’’

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.