Gıda Hattı

Kuraklığa Karşı Dayanıklı Buğday

18 Ekim 2007, 17:38
Paylaş

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na bağlı Tarımsal Ekonomi Araştırma Enstitüsü organizasyonu ile Texas A&M Üniversitesi’nden Prof. Dr. Bruce McCarl, dün “Tarım ve İklim Değişikliği/Enerji Darboğazı” konulu bir konferans verdi.

Konferansta konuşan Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker, 2007-2008 sezonunda olası bir kuraklığa karşı, kuraklığı yüksek düzeyde tolere eden buğday tohumları çeşitlerinin listesini çıkartarak hububat üreticilerine bildirildiğini söyledi. Eker ayrıca, Türkiye’ye 2006-2007 sezonunda düşen yağış miktarının 1973 ve 1989 yılları kadar olduğunu, fakat sıcaklık artışına bağlı olarak kuraklığın tahribatının söz konusu yıllardan daha ağır olduğunu da vurguladı. Bu arada, Bakan Eker, Amerika’dan damızlık hayvan ithalatıyla ilgili çalışmalar olduğunu belirterek, “Türk özel sektörü orada hayvan seçimiyle ilgili çalışma yürütüyor” dedi.

Türkiye Teksas’a Benziyor

Prof. Dr. McCarl da iklim değişiklikliği açısından Teksas ve Türkiye’nin birbirine benzer yapılar sergilediğini vurgulayarak şunları anlattı: “Öncelikle tarım alanlarında da daha fazla kuraklık ve sıcaklıkla yaşamayı öğreneceğiz. Tarımda kuraklığa dayanıklı ürünlere geçmeliyiz. Emisyonların önemli bölümü fosil yakıtlardan geliyor. Fosil yakıt kullanımı azaltılarak iklim değişikliğinin olumsuz etkileri azaltılabilir.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.