Gıda Hattı

Kulaklıklarınızı çıkarın, kulaklarınızın nefes almasına izin verin!

17 Ekim 2021, 12:00
Paylaş
Kulaklıklarınızı çıkarın, kulaklarınızın nefes almasına izin verin!

Akıllı telefonlarla birlikte kulaklık kullanımı, özellikle gençler arasında oldukça popüler. Peki kulaklık takmanın kulağınızı nefessiz bıraktığını hiç düşündünüz mü?

Kulaklıklar, tamamen yeni bir teknoloji değil. Ancak akıllı telefon ve bilgisayarla kullanılabilen kablosuz kulaklıklar, son dönemde ciddi şekilde popüler hale geldi. Apple’ın yalnızca 2020’ye 100 milyon kablosuz kulaklık (AirPods) sattığı biliniyor. Bunun yanında kablosuz kulaklık üreten ve satan sayısız marka var.

Kulaklıkların kablosuz çalışabilmesi, yani kolay kullanımı, kulaklıkları daha uzun süre takmaya neden oluyor. Eğer siz de kullanıyorsanız, kulaklarınızın daha nemli olduğunu ve kulaklarınızda daha çok mum olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Bu durum ne kadar yaygın?

Kulaklık taktığımızda kulaklarımıza ne oluyor?

Kablosuz kulaklıklar aslında yeni bir teknoloji. Ancak benzer bir prensiple çalışan işitme cihazları hakkında yapılmış çok sayıda araştırma var. Bu çalışmalar, kulak içine takılan cihazların uzun süre kullanımının, kulak mumu kaynaklı sorunlara yol açabileceğini gösteriyor.

Kulak mumu ne işe yarıyor?

Kulak mumu, insan ve diğer memelilerde doğal olarak üretiliyor. Kulak kanalının açıldığı yerde, her zaman ince bir mum tabakası oluyor.

Bu mum, su geçirmeyen, koruyucu bir salgı. Dış kulak kanalının cildini nemlendirmeye, enfeksiyonu önlemeye yarıyor ve böcek, bakteri ve suya karşı bir bariyer görevi görüyor. Islak kulak mumu kahverengi ve yapışkanken, kuru kulak mumu beyaz renkte oluyor.

Kulaklıklar bu sistemi nasıl etkiliyor?

Kulak, aslında kendini temizleyebilen bir yapıp. Ancak kulak mumunun dışarıya atılmasını sağlayan mekanizma tıkandığında, kulak mumu sorunlara yol açıyor.

Normalde kulaklık kullanımı soruna yol açmıyor. Ancak uzun süreli, örneğin gün boyu kulaklıkları takılı olması, aşağıdaki sorunlara yol açabiliyor:

  • Kulak mumu sıkışıyor, katılaşıyor ve vücut tarafından atılması zorlaşıyor
  • Vücudun enflamasyonu tetikleyeceği seviyede kulak mumunu sıkıştırıyor. Sonuçta beyaz kan hücreleri bölgeye gidiyor ve tıkalı alandaki hücre sayısı artıyor
  • Hava akışını kesiyor ve ıslak kulak mumunun kurumasını engelliyor. Kulak mumu uzun süre yapışkan özelliğini koruduğunda, çoğalma ve artma eğiliminde oluyor
  • Kulak mumunun doğal çıkışını engelliyor. Bu da salgı bezlerini uyararak daha fazla kulak mumu üretilmesine sebep oluyor
  • Kulaklıklar uygun şekilde temizlenmezse, bakteri veya diğer mikroplarla kirlenirse, genel kulak hijyenini azaltıyor
  • Yüksek sesle kullanılırsa, duymanıza zarar veriyor

Kulak mumu çok fazla birikirse, duyma sorunlarına yol açabilir. Bunun yanında ağrı, sersemlik, çınlama, kaşıntı ve vertigo gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Eğer uzun süre kulaklık kullanmanız gerekiyorsa, kulak üstü kulaklıkları tercih edebilirsiniz. Bu cihazlar, kulak içine takılanlara kıyasla daha fazla hava akışı sağlar.

Bu makalenin aslı, Creative Commons lisansı altında The Conversation’da yayınlanmıştır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.