Gıda Hattı

Küflü ekmeğin küfsüz kısmını yemek zararlı mı? Bilimsel açıklama…

24 Ekim 2021, 11:00
Paylaş
Küflü ekmeğin küfsüz kısmını yemek zararlı mı? Bilimsel açıklama…

Gıda israfından ne kadar kaçınmak istesek de zaman zaman aldığımız bazı ürünler bozuluyor. Peki ürünlerin tamamen çöpe atılacak kadar bozulduğunu nasıl anlarız? Küflü bir ekmeğin küfsüz kısmını yemek güvenli mi?

Mikropların hepsi kötü mü?

İnsan sağlığı için yararlı ve zararlı birçok mikrop vardır. Zararlı, istenmeyen mikroorganizmalar gıda ürünlerinde bozulmaya yol açarken, bazı yararlı mikroorganizmalar belirli gıda ürünlerinin üretiminde kullanılır.

Örneğin yoğurt üretirken bakteriler, küflü peynir üretirken küf türleri, ekmek ve bira üretirken ise mayalar kullanılır. Bu ürünlere, insanlara zararı olmadığı veya yararlı olduğu bilinen, belirli mikroorganizmalar eklenir ve belli koşullar altında çoğalması sağlanır. Böylece üründe belli değişimler gerçekleşir ve istediğimiz hale gelir. Örneğin bir ekmek kabarır, yoğurt fermente olur…

Bozulan gıdalarda ise durum farklıdır. Saklama koşullarına ve ürün özelliklerine bağlı olarak, belirsiz bazı tür veya türler aynı anda üründe çoğalabilir. Gıdada çoğalan ve bozulmaya yol açan mikroorganizmanın türü tam olarak bilinmediği için, bu gıdaların tüketimi risklidir.

Küf, gördüğünüzden çok daha fazlasıdır

Özellikle ekmek gibi yumuşak dokulu gıdalarda gördüğümüz çoğu küf, görünür kısımlarının haricinde, ‘hif’ adı verilen köklere sahiptir. Yani bir paket ekmeğin 3-4 diliminde yeşil renkli küf gördüğümüzde, yalnızca bu dilimlerin değil tüm paketin küflenmiş olması muhtemeldir.

Görünür küf, küfün yeterince büyüyerek çoğalma aşamasına geldiğini ve sporlar (tohumlar) saçtığını gösterir. Bu sayede küf, ekmeğin geri kalanında da çoğalabilir veya çoktan çoğalmaya başlamıştır.

Ekmeğinizdeki küf, zararlı veya zararsız bir tür olabilir. Penicillium crustosum gibi zararlı küfler hastaneye kaldırılmanıza yol açabilirken, bazı küfler hiçbir olumsuz etkiye yol açmayabilir. Ancak bu farkı (küfün zararlı mı zararsız mı olduğunu) gözle ayırmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle küflenmiş bir paketteki küflü dilimleri atarak temiz görünen dilimleri yemek, sağlığınızı riske atan, kötü bir fikirdir.

Aynı durum, küflenmiş, özellikle yumuşak bir dokudaki tüm gıda ürünlerinde geçerlidir. Gözle görünür biz küf, renk beklenmedik tat, koku, renk gelişimi olan gıdaları tüketmemenizi öneriyoruz.

Sağlığı korurken gıda israfı da yapmamak adına, gıda alırken tüketiminizi göz önünde bulundurmanızı ve her ürünün uygun saklama koşullarına muhafaza edilmesini öneriyoruz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.