Gıda Hattı

Kütahya'da organik hububat üretimi uygulaması yapılacak

28 Ekim 2006, 13:09
Paylaş

Kütahya'da, Yarı Kurak Eko-Sistemlerde Doğal Yağışa Bağlı Organik Hububat Üretimi uygulaması yapılacağı kaydedildi.
Konuya ilişkin bir açıklama yapan Tarım İl Müdürü Bekir Gencer, Kütahya'nın hububat üretiminde önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydetti. Gencer, kentin, doğal yapısıyla organik üretime son derece elverişli olduğunu belirtti.

Uygulanacak projenin çiftçiler için son derece önemli olduğunu söyleyen Müdür Gencer, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca yürütülecek olan ''Organik Tarımın Geliştirilmesi ve Mevzuatın AB Mevzuatı İle Uyumlu Hale Getirilmesi Projesi'' kapsamında, ''Yarı Kurak Eko-Sistemlerde Doğal Yağışa Bağlı Organik Hububat Üretimi'' uygulaması için Kütahya'nın pilot bölge seçildiğini aktardı.
Proje kapsamında fizibilite raporu hazırlanması amacıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretimi Geliştirme Genel Müdürlüğü'nde görevli uzmanların bazı köylerde inceleme yaptığını ifade eden Gencer, "Yapılan incelemelerin ardından hazırlanan rapor Bakanlığa sunularak proje uygulama safhasına geçecek" dedi.
Gencer, proje kapsamında öncelikle eğitim görevinde yer alacak görevlilerin alacakları eğitimlerin ardından ilde çiftçilerin organik hububat üretimi konusunda eğitileceğini ifade ederek, "Bu pilot uygulama çiftçilerimiz için büyük bir şanstır. Gelecekte Kütahya'nın büyük bölümünde organik hububat üretimi yapılması için çalışmalarımız sürecek" diye konuştu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.