Gıda Hattı

Küresel Isınma Yağ Fiyatlarını Artırdı

19 Mart 2008, 18:04
Paylaş

Dünya’da yaşanan kuraklık , yemeklik yağ fiyatlarında önemli bir artış meydana getirdi. Küresel ısınma Dünya’da olduğu gibi Türkiye ‘de olumsuz etkilerini göstermeye başladı. Hammadde bakımından dışa bağımlı faaliyet gösteren yağ sektörü, ihtiyaçlarının çok az bir kısmını iç piyasadan karşılayabiliyor.

Bulgaristan , Ukrayna ve Rusya ‘dan yağın hammaddesini ithal eden fabrikalar, ton fiyatındaki yüzde yüzlük artışı iç piyasaya yansıtmak zorunda kaldı. Hasat döneminde ton fiyatı bin 300 dolar civarında olan yağın hammaddesi şimdi 2 bin 200 dolara ancak alınabiliyor.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu üyesi ve Edirne Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Yardımcı , son yıllarda yaşanan kuraklık nedeniyle yağ açığının her gün arttığına dikkat çekti. Yardımcı, 2007 yılında 1 milyar 750 milyon dolar olan dışa bağımlılık oranının 2008 yılında 2 milyar doların üzerinde olduğunu açıkladı.

Ayçiçek ekiminin teşvik edilmediği sürece yağ açığının kapanmasının mümkün olamayacağını kaydeden Mustafa Yardımcı , "Üretici alacağı primi bilirse ona göre ekim yapacak. Bizler bunun ekim zamanından açıklanması için büyük uğraş veriyoruz. Ama ayçiçeği ekim zamanın yaklaştığı şu günlerde prim fiyatının açıklanmamış olması üretici muallâkta bırakmıştır" dedi.

Olin Edirne Yağ Sanayi ve Ticaret A .Ş Genel Müdürü M . Ekip Ağaoğulları da yağ fiyatında geçen yıldan bu yana yüzde yüzlük bir artış olduğunu belirtti. Ağaoğulları , artışın temel nedenini şöyle açıkladı:

"Küresel ısınma, dünyadaki tüketim alışkanlıklarının değişmesi, Çin ‘deki kalite ve refah düzeyinin artması ile birlikte insanların pirinç yerine buğday ve et tüketimine yönelmesi. Bio yakıtın alternatif enerji olarak yaygınlaşması nedeniyle ekim alanlarının mısırı tercih etmesi."

Türkiye ‘de gelişmiş ülkelere göre yağın tüketimi çok düşük. Amerika ‘da kişi başına yılda 40 kilogram yağ tüketilirken bu oran Türkiye ‘de 21 kilo civarında bulunuyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.