Gıda Hattı

Küresel Isınma Mersin'de Masaya Yatırıldı

13 Eylül 2007, 17:16
Paylaş

Mersin Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) tarafından “Küresel Isınma ve Tarıma Etkileri” konulu panel düzenledi. Panele Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Dr. Gökhan Günaydın ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da katıldı.

Panelde söz alan Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, geçmişten bugüne iklimde meydana gelen değişimleri anlattığı konuşmasında, küresel iklim değişikliğinin yüzde 90'ına insanların neden olduğunu söyledi. Sera gazlarının etkisine dikkat çeken Kadıoğlu, sera gazlarının kaynağının sanayi kuruluşları olduğunu anlattı. Bu gazların Kuzey ülkelerinde yoğunlaşmasına karşın en çok zararı güneydeki ülkelerin gördüğüne değinen Prof. Dr. Miktad Kadıoğlu, “Fransız İhtilali gibi toplumsal olayların temelinde bile iklim değişimi ve beraberinde gelen açlık ve kuraklık gibi unsurlar yatıyor. İnsanoğlu, 3'üncü bin yıla üç önemli sorunla giriyor. Bunlar, küresel iklim değişimi, hızlı nüfus artışı ve küresel terörizm tehlikesidir” diye konuştu.

Tarım İklim Değişikliğinden Olumsuz Etkilenecek

Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın ise BM'nin 3 bin bilim insanına hazırlattığı iklim değişikliği raporuna göre iklim kuşaklarının 150 ile 500 km kadar kuzeye doğru kayacağını bunun da 50 yıllık süreçte Türkiye'de Kuzey Afrika koşullarının egemen olmasına neden olacağını söyledi. Rapora göre Karadeniz Bölgesi'ndeki küçük bir bölge dışında Türkiye'nin genelinde yağışların azalacağını ifade eden Günaydın, kış ve yaz sıcaklık değerlerinin artacağını, bunun da tarımı olumsuz etkileyeceğini belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.