Gıda Hattı

Küresel Isınma Bal İhracatını da Vurdu

24 Aralık 2007, 18:33
Paylaş

2002 ve 2003 yıllarında altın dönemini yaşayan bal ihracatı sahte bal üretimi ile sarsılırken; küresel ısınmadan da ikinci darbeyi yedi.

Ege İhracatçı Birlikleri Bal Çalışma Komitesi Başkanı Nedim Ekmekçiler, fırsatçıları engellemek için Ege Üniversitesi bünyesindeki laboratuvar ile işbirliğine gittiklerini ve 2003 yılından bu yana ihraç edilecek her parti balda “Doğal Arı Balı Uygunluk Analizleri” yaptırıldığını, test sonucu olumsuz olanların ihracına izin verilmediğini söyledi.

200 tona düştü

İhracatçı-üniversite işbirliği ile Türk balına eski parlak imajını kazandırdıklarını anlatan Ekmekçiler, “2006 sezonu bal rekoltesi, gerek iklimsel şartlardan dolayı, gerekse 2006 yazında Ege Bölgesi'nde yer alan çam ormanlarında çıkan yangınlardan dolayı oldukça düşük miktarda gerçekleşerek yaklaşık 2 bin ton oldu. 2007 y ı l ı n d a ise maalesef bu m i k t a r 200 ton olarak gerçekleşecek gibi gözüküyor” diye konuştu. T ü r k i y e ' n i n dünya çam balı üretiminin yüzde 95’ini gerçekleştirdiğini belirten Ekmekçiler, şöyle devam etti: “Çam balına Avrupa’dan çok talep vardı. Son yıllardaki rekolte düşüklüğü ihracatımızı günden güne geriletti ve bu sene dibe vurma noktasına geldi.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.