Gıda Hattı

“Kudüs sahipsiz değildir”

9 Aralık 2017, 14:59
Paylaş
“Kudüs sahipsiz değildir”

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı üyeleri, ABD’nin Kudüs kararına ortak bir basın açıklamasıyla tepki gösterdiler. Kudüs'ün statüsüyle ilgili bağlayıcı nitelikli BM kararlarına aykırı bu tutumun, uluslararası hukukun ve diplomasinin ihlali olduğu belirtilen açıklamada, “Bu adımı atmak isteyenler iyi bilmelidir ki, bu karar hiç kimsenin menfaatine değildir. Kudüs sahipsiz değildir” denildi.

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadını oluşturan meslek örgütleri, ABD’nin Kudüs kararı gündemiyle toplandı.

turkiye-ab-kik-turkiye-kudus-basin-toplantisi-gidahattiToplantıya, Türkiye KAMU-SEN Genel Dış İlişkiler Sekreteri Ahmet Demirci, HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, MEMUR-SEN Başkanı Ali Yalçın, TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TZOB Başkanı Şemsi Bayraktar, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Polat katıldı.

“ABD Başkanı’nın kararı, Kudüs’ün tarihi statüsüne aykırı”

Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı üyelerinin, Kudüs konusunda yaptıkları ortak açıklamayı TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu okudu. Açıklamada, şunlar kaydedildi.

rifat-hisarciklioglu-bendevi-palandoken-semsi-bayraktar-gidahatti“ABD Başkanı’nın Kudüs’ün statüsüne yönelik aldığı karar, Kudüs’ün tarihi statüsüne aykırı, sorumsuzca atılmış, yanlış bir adımdır.

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid’-i Aksa ve Kudüs, 1,5 milyar nüfuslu İslam toplumu için mukaddestir, vazgeçilemez bir mekândır.

Dolayısıyla bu karar, tüm İslam âlemine karşı saygısızca bir tutum, açık bir provokasyondur. Filistin sorununun çözümüne ve Ortadoğu barış sürecine indirilmiş ağır bir darbedir. Bizler bu kararı açık şekilde reddediyor, yok hükmünde görüyoruz.

Kudüs'ün statüsüyle ilgili bağlayıcı nitelikli Birleşmiş Milletler kararlarına aykırı bu tutum, uluslararası hukukun ve diplomasinin da ihlalidir.

kudus-gidahatti“Kudüs hassas bir konu”

Bu adımı atmak isteyenler iyi bilmelidir ki, bu karar hiç kimsenin menfaatine değildir. Kudüs sahipsiz değildir.

Hz. Muhammed’in, Hz. İsa’nın ve Hz. Musa’nın ayak izini taşıyan Kudüs, 3 semavi dinin de kutsal şehridir. Bu kimliğiyle asırlar boyunca bir arada yaşamanın simgesi, insanlığın ortak değeridir. Bu nedenle Kudüs, sadece bölgesel değil, küresel dengeleri barındıran, üzerinde siyaset yapılmaması gereken, son derece hassas bir konudur.

ABD yönetiminin bu kararı, Kudüs’ün evrensel kimliğinin yok edilmesine ve Kudüs’ün tahakküm altına girmesine zemin hazırlayacaktır.

Hiç kimsenin, kişisel hevesleri veya politik çıkarları uğruna, milyarlarca insanın kaderiyle oynamaya hakkı yoktur. Kudüs’ün siyasi statüsü ve geleceği ile ilgili uluslararası kararlar varken, bu hukuksuz kararın alınması Kudüs’e ihanettir, huzur ve barışa ihanettir, insanlığa ihanettir.

Bu karar, küresel güvenliği tehlikeye düşürecek, bölgedeki hassas dengeleri ve istikrarı bozacak, yeni çatışmalara ve provokasyonlara neden olabilecek çok tehlikeli bir adımdır.

turkiye-ab-kik-kudus-aciklama-gidahatti“Hristiyan ve Museviler de tavır koymalı”

Bu nedenle sadece İslam alemi değil, Hristiyan ve Musevi toplumları da insani değerlere sahip çıkarak, bu karara karşı net ve ortak bir tavır ortaya koymalıdır.

Ortadoğu’da yeni çatışma alanları oluşturmaktan ve bölgeyi ateşe atmaktan başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bu kararı kesin bir dille kınıyoruz.

İnsani değerlere, hukuka ve özgürlüğe değer veren bütün sivil toplumu ve uluslararası muhataplarımızı bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.