AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

Küçükbaş hayvancılık en çok nerede ve nasıl yapılır?

Küçükbaş hayvancılık en çok nerede ve nasıl yapılır?
Küçükbaş hayvancılık en çok nerede ve nasıl yapılır? sorusu geçimini hayvancılıkla yapan kişiler tarafından sıklıkla merak ediliyor. İşte hayvancılık ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgiler ve püf noktaları...
19 Temmuz 2021, 13:33

Küçükbaş hayvancılık en çok nerede ve nasıl yapılır? sorusu geçimini hayvancılıkla yapan kişiler tarafından sıklıkla merak ediliyor. İşte hayvancılık ile ilgili bilinmesi gereken tüm bilgiler ve püf noktaları...

Hayvancılık nedir?

Hayvansal üretim ya da yaygın adı ile hayvancılık; ürünleri ve güçleri ile insanlara yararlı evcil hayvanların bakımı, beslenmesi, üretimi ve yetiştirilmesini kapsayan tarım koludur.

Hayvansal üretim, hayvansal üretime yönelik temel bilimler, hayvan yetiştirme, hayvan besleme, hayvan ıslahı, hayvancılıkta mekanizasyon, ekonomi ve istatistik, biyoteknoloji, hayvansal ürünler ve işleme teknolojisi, pazarlama gibi konuları kapsar.

Uygulamalı bir bilim dalı olup, amacı insanların yararına ekonomik değerler elde etmektir. Türkiye’de hayvancılık üretiminin toplam tarım üretimi içindeki payı %25 civarındadır.

Hayvancılık nasıl yapılır?

Bu işe başlamadan önce bilinmesi gereken en önemli husus hayvancılık kollarıdır. Hayvancılık kollarının neler olduğunu bilmeden hayvancılık yapmaya niyetlenmek, büyük sorunlar ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Hayvancılık faaliyetleri; büyükbaş hayvancılık, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, tavukçuluk, su ürünleri yetiştiriciliği şeklinde sıralayabiliriz.

Küçükbaş hayvancılık nasıl yapılır?

Küçükbaş hayvancılık ile uğraşmak istiyorsanız öncellikle yetiştireceğiniz hayvan türünü belirlemeniz gerekir. Yaptığınız hayvancılık türünü ne için yaptığınızı da seçmeniz küçükbaş hayvancılık önemlidir. Seçtiğiniz hayvanın etinden mi, sütünden mi yararlanmak istediğinizi belirlemeniz gerekir. Küçükbaş hayvancılık da yetiştirilebilecek hayvan türleri koyun ve keçidir. Koyun ve keçinin et ve sütünden yararlanabilirken küçükbaş hayvancılık da birde kürk hayvancılığı yapabilirsiniz.

Küçükbaş hayvancılık en çok nerede yapılır?

Otlakların az olmasından dolayı küçükbaş hayvancılık daha çok Orta Anadolu'da ve Akdeniz Kuzey bölgelerinde küçükbaş hayvancılık görülür. En çok orta Anadolu, Akdeniz’in Kuzey kesimleri en yoğun küçükbaş hayvancılık yapılan bölgeler arasında yer alır. Otlakların az olmasından dolayı küçükbaş hayvancılık bu bölgelerde yapılmaktadır. Ülkemizi onlarca farklı türde küçükbaş hayvan bulunmaktadır.

İl İl Koyun Sayısı

Van 1733665 koyun
Şanlıurfa 1361371 koyun
Ağrı 1385709 koyun
Muş 770944 koyun
Ankara 770.948 koyun

İl İl Keçi Sayısı

Keçi yetiştiriciliğinde;
Mersin başı çekerek 660 325 keçi ile 1. Sırada yer alırken,
Antalya 512 621 keçi
Adana 248 1758 keçi
Mersin 345499 keçi
Siirt 310014 keçi

Ülke İçinde toplam 1532000 Merinos koyununun 345.000 kadarı Ankara'da bulunmaktadır. Ankara'yı 341796 merinos koyunuyla Eskişehir takip eder. Keçi sayısında ise tiftik keçisi ile Ankara 1. Sırada yer alırken, Ankara'yı ise Siirt, Karaman ve Eskişehir takip eder.

Büyükbaş hayvancılık nasıl yapılır?

Büyükbaş hayvancılık en karlı hayvancılık faaliyetlerinden biridir. Sığır ve manda hayvancılığı yetiştirmek üzere ayrılan büyükbaş hayvancılık en fazla ilgi isteyen hayvancılık türüdür aynı zamanda. Devlet teşviklerinin de oldukça fazla olduğu büyükbaş hayvancılık türünde yetiştirilen hayvanın sağlığı çok önemlidir.

Tavukçuluk nasıl yapılır?

Tavuk hayvan yetiştiriciliği yumurtalık ve etlik piliç olmak üzere iki şekilde yapılır. Beyaz et üretiminde oldukça önemli olan tavukçuluk faaliyetleri üzerinde duruldukça oldukça karlı olan bir hayvan faaliyetidir.

Arıcılık nasıl yapılır?

Arı yetiştiriciliği ülkemizde oldukça fazla yapılmaktadır. Amaç daha sağlıklı balı daha kısa sürede elde edebilmektir. Bal üretiminde en önemli unsur sağlıklı arıların bal ile birleşmesidir. Bal üretmek alanında uzman kişiler tarafından, seçilen ve yetiştirilen arılar ile yapılmalıdır.

Su ürünleri yetiştiriciliği nasıl yapılır?

Su ürünleri yetiştiriciliği bizim ülkemizde, tatlı sularda alabalık çiftlikleri ve ülkemizde bulunan denizlerde yapılan deniz balığı yetiştiriciliği olarak bilinir. Özellikle ülkemiz denizlerinde levrek, hamsi, çipura sıklıkla yetiştirilmektedir. Şifa kaynağı olan su hayvanları yetiştiriciliğinde önemli unsur sağlıklı denizler de sağlıklı balıklar elde edebilmektir.

Hayvancılık ekonomik faaliyeti nedir?

Primer sektör olarak tanımlanan zirai faaliyetlerin bir kolu olan hayvancılık önemli ekonomik faaliyet alanlarındandır.

Hayvan yetiştiriciliği tüm dünyada ve ülkemizde önemini korumuş ve her zaman ekonomik uğraş olarak devam etmiştir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.