Gıda Hattı

Küçükbaş Hayvan Tedarik Protokolü imzalandı

9 Ocak 2015, 20:55
Paylaş
Küçükbaş Hayvan Tedarik Protokolü imzalandı

Et ve Süt Kurumu (ESK) ile Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) arasında sözleşmeli yetiştiricilik protokolü imzalandı.

ESK Genel Müdürü Kasım Piral ve TÜDKİYEB Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan’ın imzaladığı küçükbaş hayvan tedarik protokolü ile sözleşmeli alımlar bu yıl ilk kez küçükbaş hayvanlar için de geçerli olacak. Protokol kapsamında, ESK ile sözleşme imzalayan yetiştiricilere 60 kuruşa kadar ilave alım bedeli ödenecek.

ESK Genel Müdürlüğünde düzenlenen protokol töreninde konuşan ESK Genel Müdürü Piral, Türkiye’deki küçükbaş hayvan potansiyelinin tüketime dönüşmesi için birlikler, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları işbirliğini önemsediklerini vurguladı. Bakanlığın sağladığı desteklerle birlikte, küçükbaş hayvancılıkta son yıllarda büyük bir atılım yaşandığını kaydeden Piral, kurum olarak bu atılımın içerisinde olmaya gayret ettiklerini, toplumun hayvansal protein ihtiyacının karşılanması yönünde küçükbaş hayvancılığı bir çıkış noktası olarak gördüklerini ifade etti.

Bugüne kadar büyükbaş hayvanlar için uygulanan Sözleşmeli Besicilik modelini yaygınlaştırarak küçükbaş hayvan yetiştiricilerini de desteklemeyi ve küçükbaş eti tüketimini arttırmayı amaçladıklarını belirten ESK Genel Müdürü Piral, kurumun tüm besiciler için garanti pazar olduğunu vurguladı.

TÜDKİYEB Başkanı Prof. Dr. Veysel Ayhan da yetiştiricilerin yıllarca küçükbaş hayvanlarını pazarlama noktasında sıkıntılar yaşadığını, bu sıkıntıların aşılması kapsamında hazırlanan protokolü önemsediklerini ve yetiştiriciler adına büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.  Ayhan, damızlık dışı anaç koyun ve keçilerin hak ettiği değerden,  Et ve Süt Kurumu’na pazarlanacak olmasının yetiştiriciler açısından önemli olduğunu sözlerine ekledi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.