Gıda Hattı

Küba, kendi geliştirdiği aşılarla nüfusunun tamamını aşılayacak ilk ülke olma yolunda!

4 Ekim 2021, 17:43
Paylaş
Küba, kendi geliştirdiği aşılarla nüfusunun tamamını aşılayacak ilk ülke olma yolunda!

Covid-19 pandemisi ile mücadeleyi kendi geliştirdiği aşılarla sürdüren Küba, Aralık ayına kadar nüfusunun yüzde 90’ını tamamen aşılamayı hedefliyor.

Küba’da aşılamaya hız verildi.

Kendi geliştirdiği aşıları tüm nüfusuna uygulayan ilk ülke olacak

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, nüfusun yüzde 80’inden fazlasına denk gelen 11,3 milyon kişinin yerli üretim Abdala, Soberana-2 veya Soberana-plus ile en az bir doz aşılandığı aktarıldı. Söz konusu aşılar üç doz olarak uygulanıyor.

Hükümet, Küba'nın nüfusunun çoğunu kendi aşılarıyla aşılayan ilk ülke olma yolunda olduğunu belirtirken, Sağlık Bakanlığı Bilim ve İnovasyon Direktörü Ileana Morales de dünyada tüm vatandaşlarına kendi geliştirdiği aşıları uygulayan ilk ülke olacaklarını açıkladı.

Halen Çin’in gerisinde

Şu anda Küba, nüfusunun tahminen yüzde 79'unu kendi ürettiği aşılarla tamamen aşılayan Çin'in gerisinde olsa da aşılama hızla devam ediyor. Küba’da ayrıca 2 yaşa kadar aşılama yapılıyor.

Pan Amerikan Sağlık Örgütü'nün Küba Temsilcisi Jose Moya Medina da, "Bu dünyada eşi benzeri olmayan bir vaka olacak. Küba'nın dünyadaki tüm ülkeler için bir örnek olacağını umuyorum ve düşünüyorum. Çünkü yalnızca tam aşılama, pandemiyi ve daha tehlikeli varyantların ortaya çıkmasını durdurabilir" dedi.

Küba’da salgının başından bu yana 877 bin 428 vaka tespit edilirken, 7 bin 436 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.