AramaArama
Gıda Hattı

Kruvaziyer turizminde güvenlik endişesi

24 Mart 2016, 11:23
Paylaş
Kruvaziyer turizminde güvenlik endişesi

Brüksel’deki terör saldırılarının ardından kruvaziyer firmaları İtalyan Costa ile Alman Aida firması Türkiye’yi rotadan çıkardı. Şirketler, Mart ayındaki Muğla’nın Marmaris İlçesine olan 3 transatlantik yolcu gemisinin seferini iptal ettiğini açıkladı.

kruvaziyer-gemileri-gidahattiMarmaris Liman İşletmesi Müdürü Şükrü Tugay, kruvaziyer gemilerinin Türkiye’yi rotadan çıkardıklarını, belirterek, 2016 seferlerinin iptal edildiğini kaydetti. İki firma ayrıca Türkiye’de Marmaris’in yanı sıra Antalya, İstanbul ve İzmir’e de olan turizm seferlerini durdurdu.

Tugay, “2016’yı kaybettik, önümüzdeki yıl için çalışacağız” diyerek, Türkiye’nin gemi turizminin yüzde 90’ının bu iki firma tarafından sağlandığına dikkat çekti.

Tugay, “Marmaris’e biri bugün olmak üzere ay sonuna kadar 4 yolcu gemisi ilçeye yaklaşık 5 bin yolcu getirecekti. Söz konusu gemi firmalarının acenteleri bizi arayıp, Marmaris dahil, ikinci bir karara kadar Türkiye’ye sefer yapmayacaklarını, tamamı Avrupalı olan yolcuların güvenlik konusunda endişe taşıdıklarını bildirdiler.” dedi.

kruvaziyer-turizmine-teror-darbesi-gidahattiOlumlu yönde önemli değişiklikler olmazsa 2016’da yolcu gemisi gelmeyeceğini vurgulayan Tugay, firmaların kendilerine hangi ülkelere gideceklerini söylemediklerini ancak olumlu gelişmeler yaşandığı takdirde daha sonra bu kararlarını değiştirebileceklerini kaydetti.

Tugay,  “Firmalar bize hangi ülkelere gideceklerini söylemediler fakat, olumlu yönde gelişmeler yaşanırsa daha sonra bu kararlarını tekrar lehimize değiştirebilirler. Ancak bugünkü durum bütün seferlerin iptal edildiği şeklinde. Değişen bir şey olmazsa 2017 yılı için çalışmaya başlayacağız “ dedi.

"Terör saldırıları Türkiye'nin itibarını sarstı"

marmaris-limani-gidahattiÖte yandan geçtiğimiz günlerde  WSJ'de yer alan bir habere göre, Türkiye'nin turizm gelirleri, 2001-2014 yılları arasında 3 kat artarak, 34,3 milyar dolar ile rekor kırdı.  İstanbul, MasterCard Küresel Hedef Şehirler Endeksi - 2012'de Avrupa'nın zirvesindeki 5 kent arasında yer alıyordu ancak 24 Kasım 2015'te Türk F-16 jetlerinin Rus Su-24 uçağını düşürmesinin ardından turizm sektöründeki göstergeler aşağıya yöneldi. Haberde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olayın ardından Türkiye'ye karşı özel ekonomik önlemleri devreye sokması ve ardından İstanbul ve Ankara’daki terör saldırıları da Türkiye'nin itibarını sarstığı belirtildi.

WSJ'nin aktardığı resmi verilere göre, turizm sektörü, Türkiye'deki GSYİH'nin yüzde 4'ünden fazlasını oluşturuyor. Ayrıca Türkiye'nin toplam iş gücünün yüzde 7'sine denk gelen 1 milyondan fazla kişi bu sektörde istihdam ediliyor.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.