Gıda Hattı

Kronik dişeti hastalıkları beyne, eklemlere ve bağırsaklara zarar verebilir!

20 Eylül 2021, 12:16
Paylaş
Kronik dişeti hastalıkları beyne, eklemlere ve bağırsaklara zarar verebilir!

Yapılan araştırmalar tedavi edilmeyen diş eti hastalıklarının Alzheimer, artrit ve kolon kanserine zemin hazırlayabileceğini göstermektedir.

Alois Alzheimer'ın kendi adını taşıyan hastalığı keşfetmesinden bir asır sonra bile hastalık nedeni tam olarak bilinmemektedir. Günümüzde hala hastalık etkenleri üzerinde çalışmalar yürütülmektedir. Ayrıca onlarca yıllık araştırmalara rağmen, kimse Alzheimer hastalığının nihai nedenlerini tam olarak bilmemektedir.

Genetik mutasyonlar, hızlı yaşlanma ve bağışıklık sistemi bozuklukları  gibi birçok potansiyel neden ortaya konulmuştur. Ancak araştırmacılar net bir sonuç üzerinde birleşememişlerdir. Şimdi ise şaşırtıcı yeni bir aday ortaya çıkmaktadır: Tedavi edilmeyen diş eti hastalıkları (Periodontal hastalık)

Bir dizi yeni araştırma, Alzheimer'ın 30 yaşın üzerindeki yetişkinlerin yarısını etkileyen periodontal hastalıkla birlikte gelişebileceğini düşündürmektedir. Bu kronik bakteriyel enfeksiyonlara neden olan patojenler diş eti hattının altına yerleşmektedir.  Ardından kanayan diş etleri yoluyla da kan dolaşımını istila edebilmektedir.

Periodontal hastalık; kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve erken doğumlarla güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Alzheimer ile olan bağlantısı da son yapılan çalışmalarla ortaya atılmıştır.

Romatoid artrit ve diş eti iltihabı

Romatoid artrit, kolon kanseri ve diğer gastrointestinal bozukluklar dahil olmak üzere son keşiflere göre periodontal hastalık diğer yaygın durumları da şiddetlendirebilmektedir. Hatta tetikleyebilmektedir.

Bir periodontal bağlantıya ilişkin ilk ipuçları, büyük popülasyonlar üzerinde yapılan çalışmalardan sonra ortaya çıkmıştır. Tayvan'da yapılan bir araştırmada 27.900'den fazla kişi 10 yıl boyunca takip edilmiştir. Periodontal hastalığı olan kişilerin sağlıklı diş etlerine sahip olanlara kıyasla Alzheimer'a yakalanma riskinin yüzde 70'e varan oranda daha fazla olduğu bulunmuştur.

Romatoid artriti olan kişilerin, olmayanlara göre enfekte diş etlerine sahip olma olasılığı çok daha yüksektir. Bu da oral enfeksiyonların romatoid artriti tetikleyebileceğini ve daha da kötüleştirebileceğini düşündürmektedir.

Yakın tarihli bir çalışmada ise romatoid artrit hastalarının, hastalığı olmayanlara göre enfekte diş etlerine sahip olma olasılığının 20 kat daha fazla olduğu belirtilmiştir. Ayrıca periodontal hastalık ne kadar ilerlemişse romatoid artrit de o kadar şiddetli seyir göstermektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.