Gıda Hattı

Kriz Yönetecek Türk Sermayeli Banka Lazım

11 Temmuz 2007, 12:12
Paylaş

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Kemal Derviş, yabancı sermaye konusunda bazı sektörlerde dikkatli olmak gerektiğini vurguladı.

CNN Türk’te Taha Akyol’un sorularını yanıtlayan Derviş, yabancı yatırımcıların ilgisi ve şirketlerin yabancılara satılmasının her yerde tartışılan bir konu olduğunu, hiçbir toplumun her şeyin yabancılar tarafından alınmasını çok hoş karşılamadığını ifade etti. Bugünkü küresel ekonomide sermayenin alınıp satıldığına dikkat çeken Derviş, "Eğer bu modelin içindeyseniz, her şey Türk vatandaşlarının malı olsun demek doğru bir şey değil" dedi.

Bazı sektörlerde dikkatli olmanın faydalı olacağını belirten Derviş,” Mesela finans sektörü... Tüm bankaların yabancılar tarafından satın alınmasını doğru bulmuyorum. Şimdi gönül istiyor ki biraz da Türk sermayesi burada güçlü olarak kalsın. Çünkü bankacılık çok hassas bir sektör. Özellikle bir kriz anında, bir olumsuzluk anında çoğunluğunu Türk sermayesinin tuttuğu bankanın bulunması bence önemli. Hiçbir toplum, finans sektörünün tümüyle yabancı sermayeye gitmesini kolay kolay kabul etmez. Bizim de kabul etmememiz gerekir. Ama bu noktaya gelmedik. Şu anda bir endişe, rahatsızlık duymamak gerekir. Yine de bu konuda da dikkatli olmakta yarar var." Diye sözlerine devam etti.

Kemal Derviş, sıcak paranın tehlike olmaya devam ettiğini, ancak Türkiye’ye gelen sermayenin aşağı yukarı yarısının üretime gelmesinin sevindirici olduğunu da sözlerine ekledi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.