AramaArama
Gıda Hattı

Kriyoterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

21 Ağustos 2021, 10:36
Paylaş
Kriyoterapi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kriyoterapi, tümörler veya kanserli hücreleri yok etmek amacıyla donma noktasına yakın sıcaklıkların kullanıldığı bir  yöntemidir. Tıp dünyasında yoğun olarak siğiller ve kanser hücrelerinin yok edilmesi gibi durumlar için kullanılmaktadır.

Kriyoterapi veya kriyojenik tedavi uygulamaları lokal yapılabildiği gibi tüm vücudu kapsayan şekilde de yapılabilmektedir.

Kriyoterapi savunucularının birçoğu yangıyı azaltma temeline dayanan çeşitli faydalardan bahsetmektedirler.

Tüm vücut kriyoterapisi (Whole Body Cryotherapy), buz paketleri veya buz banyoları ile çözülebilen sorunlara potansiyel olarak daha hızlı bir yöntem olabilmektedir. Ağrı kesici ve kas iyileşmesi, insanların kriyoterapiye yönelmelerinin başlıca nedenleridir.

Yapılan bir çalışma , WBC’nin, romatoid artritin neden olduğu ağrıdan kısa süreli rahatlama sağlayabileceğini göstermiştir. Ayrıca kriyoterapi uygulamaları ile  lokal buz torbası uygulamasına benzer sonuçlar elde edilmektedir.

Kriyoterapinin bilişsel gerileme veya bozulma ile ilişkili iltihabı azaltarak demansı önleyebileceği varsayılmıştır. Ancak bu teori daha fazla araştırma ve teste gereksinim duymaktadır.

Bir başka çalışma ise, WBC’nin depresyon ve anksiyete için kısa süreli bir tedavi olabileceğine yönelik kanıtları ortaya çıkarmıştır. Ancak uzun vadeli faydaları destekleyecek veya somut sonuçlar çıkaracak yeterli kanıt bulunamamıştır.

Bazı, araştırmacılar ise, WBC'nin vücudu sıcak kalmak için daha fazla çalışmaya zorlamak için soğuk sıcaklıkları kullanarak kilo kaybını destekleyebileceğine inanmaktadırlar.

Bir kriyoterapi çubuğu ile yapılan kriyoterapi yüz bakımlarının popülaritesini artırmaktadır. Araştırmacılar kriyofasiyallerin gözenekleri küçültebileceğini, ölü deri hücrelerini dondurabileceğini, cildi gençleştirebileceğini ve kızarıklığı azaltabileceğini öne sürmektedir.

Sonuç olarak, yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar, kriyoterapinin sağlık yararları üretme potansiyelini göstermektedir. Ancak araştırmalar hala erken aşamalardadır.

Kriyocerrahi, siğil veya kanser hücresi çıkarmak  için güvenli ve etkili kabul edilmektedir. Ancak  şu anda tüm vücut kriyoterapisi veya kriyofasiyal merkezleri tarafından yapılan uygulamalar için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Tüm bu bilgiler ışığında bu yöntemin bir tedavi olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca bir hekim kontrolünde yapılması tedavinin etkinliğini arttırmaktadır.

 

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.