Gıda Hattı

'Kritik İklim Raporu'

11 Mart 2008, 17:53
Paylaş

Küresel ısınmanın dünya için 'ciddi' bir istikrarsızlık tehdidi oluşturduğunu savunan bir AB raporu, Perşembe günü başlayacak iki günlük AB Zirvesi'nde ele alınacak.

Ortadoğu'da su kaynakları konusunda alarm verildiği raporda Türkiye, Irak, Suriye ve Suudi Arabistan'da su kaynaklarında beklenen önemli düşüşlerin, 'stratejik açıdan hayati önem taşıyan' bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracağı uyarısı yapılıyor.

Raporun ilginç bir yönünü de, Solana ve Ferrero-Waldner'in AB liderlerine Rusya ile Batı'nın karşı karşıya gelebileceği uyarısı oluşturuyor. Raporda tehdit altında bölgelerin Afrika, Latin Amerika, Orta Asya, Ortadoğu, Güney Asya ve Kuzey Kutup olduğu belirtiliyor.

Küresel ısınmanın dünya için 'ciddi' bir istikrarsızlık tehdidi oluşturduğunu savunan bir AB raporu, Perşembe günü başlayacak iki günlük AB Zirvesi'nde ele alınacak. Ortadoğu'da su kaynakları konusunda alarm verildiği raporda Türkiye, Irak, Suriye ve Suudi Arabistan'da su kaynaklarında beklenen önemli düşüşlerin, 'stratejik açıdan hayati önem taşıyan' bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracağı uyarısı yapılıyor.

AB devlet ve hükümet başkanları zirvesi, 13-14 Mart günlerinde Brüksel'de yapılacak. Zirvenin gündeminde ekonomik konuların yanısıra iklim sorunları da yer alıyor. Bu çerçevede, zirveye sunulmak üzere AB Ortak Dış Politikası Yüksek Temsilcisi Javier Solana ve Avrupa Komisyonu'nun Dış İlişkilerden Sorumlu Üyesi Benita Ferrero Waldner'in imzalarını taşıyan bir iklim raporu hazırlandı.

Küresel ısınmanın dünya için 'ciddi' bir istikrarsızlık tehdidi oluşturduğu uyarısının yapıldığı raporda küresel ısınmanın yıkıcı etkilerinin özellikle Ortadoğu, Afrika, Latin Amerika, Güney ve Orta Asya'da yoğunlaşacağı ancak bunun etkilerinin de Avrupa'da hissedileceği vurgulanıyor.

Rusya-Batı çatışması

Raporun ilginç bir yönünü de, Solana ve Ferrero-Waldner'in AB liderlerine Rusya ile Batı'nın karşı karşıya gelebileceği uyarısı oluşturuyor. AB basınına göre, Avrupa hükümetlerinden, enerji kaynakları konusunda bir çatışma dönemi için plan yapmaları isteniyor. Raporda 'Küresel ısınmanın, Kuzey Kutubun büyük maden kaynakları için Rusya ile Batı arasında tehlikeli bir yarış başlatması beklendiği' ifade ediliyor.

Kitle göçler

Küresel ısınma sonucunda 'kitle göçler'in meydana gelebileceği, Avrupa'nın güvenliği için kritik önem taşıyan bölgelerin istikrasızlaşabileceği, siyasetin radikalleşebileceği dikkat çekildiği raporda '10 yıl içerisinde milyonlarca çevre göçmenleri olacak ve bu hadiseyi tetikleyen başlıca faktörlerden birini iklim değişikliği oluşturacak' deniliyor.

Tehdit altındaki bölgeler

AB Zirvesi'nin gündemindeki raporda tehdit altında bölgelerin Afrika, Latin Amerika, Orta Asya, Ortadoğu, Güney Asya ve Kuzey Kutup olduğu belirtiliyor.

Bu çerçevede Ortadoğu'daki su kaynakları sorununa dikkat çekiliyor. Halen Arap dünyasının üçte ikisinin sınırlarının ötesindeki su kaynaklarına bağımlı olduğuna işaret edilirken su kaynaklarının bu yüzyılın içerisinde İsrail'de yüzde 60 azalabileceği savunuluyor.

Su kaynaklarındaki önemli düşüşlerin de Türkiye, Irak, Suriye ve Suudi Arabistan'a darbe vurabileceği uyarısı yapılırken, bu gelişmelerin 'hayati stratejik önemi' sahip söz konusu bölgeyi daha da istikrarsızlaştıracağının altı çizildi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.