Gıda Hattı

Kristal Kola Profesyonel Yöneticilere Emanet

11 Eylül 2007, 16:21
Paylaş

Atmaca Grubu, aralarında Kristal Kola'nın da bulunduğu tüm şirketlerinde kurumsallaşma çalışmaları başlatıyor. Bu konuda danışmanlık hizmeti de alacak olan Atmaca Holding'ide artık işleri profesyonel yöneticiler yürütecek.

Bundan tam iki ramazan önce bir iftar yemeğinde İhlas Holding Yönetim Kurulu Başkanı Enver Ören'den Kristal Kola'yı satın alan Atmaca Holding'in sahibi Hayrettin Atmaca, şirketlerini profesyonel yöneticilere devretmeye hazırlanıyor. Kristal Kola'yı, 11.4 milyon YTL'ye iki yıl önce satın aldıktan sonra özellikle su pazarında büyüme planları kuran Atmaca Grubu aslında 1979 yılından bu yana Sunny markasıyla elektronik ev eşyaları konusunda üretim yapıyor. 2005 yılı ramazan ayında İhlas Holding'in sahibi Enver Ören ile bir iftar yemeğinde biraraya gelen, ancak masadan Kristal Kola'nın hisselerini satın alarak kalkan Hayrettin Atmaca, tüm şirketlerini profesyonellerin eline bırakacak.

Kristal Kola'yı alırken, "Verdiğim parayı ne kadar zamanda çıkarırım" gibi bir düşüncesi olmadığını, yatırım da zatan bu amaçla değil istihdam yaratmak ve büyük için yapılacağını belirten Atmaca, "Ama yatırımın iyi yönetilmesi gerekiyor. Kristal Kola dahil Atmaca Grubu'nun tüm şirketleri profesyonel yöneticilere bırakılacak, ben işin başında izleyen konumda olacağım" dedi. Zamanla grubun diğer şirketlerini de halka açacaklarını belirten Atmaca, "51 yaşındayım, dört tane torunum var, 17 yaşımdan beri de ticaret yapıyorum. Bu yaşta emekli olunmaz ama ille de işlere ben bakacağım diye bir şey yok. Şirketler kurumsallaşıyor. Bu anlamda danışmanlık hizmeti almak için görüşmelere başlandı" diye konuştu. Bir işin ne kadar dışında kalınırsa görüşün o kadar netleştiğini ifade eden Atmaca, "Ama işin içine dalınca sistemik hataları görmeye zaman kalmıyor. Bu nedenle ben dışarıdan izleyip ne yapıldığını daha iyi görmek istiyorum. Bana göre de doğrusu bu. İşimin başındayım ama işleri profesyonel insanlara bırakıp dışarıdan bakmak istiyorum" diye konuştu.

Elektronikte dünyanın en iyi makinalarına sahip olduklarını, 110 bin metrekare kapalı alan fabrikada elektronik ev eşyası ürettiklerini vurgulayan Atmaca, "Şu anda 800 insan çalışıyor ve bu 3 bine çıkacak" dedi.

Kristal Kola'nın Sapanca'da bulunan su tesislerinde üretimi artırmak için harekete geçtiklerini hatırlatan Atmaca, mevcut makine ve ekipmanlarının tevsi ve modernizasyonu, kapasitesinin yükseltilmesi kararı verildiğini ve bu amaçla çalışmalara başlandığını bildirdi. Atmaca, "Su işine daha fazla yatırım yapıp kapasite artıracağız. Makine siparişleri verilmek üzere. Şu andaki üretim yeterli değil. Suya yatırımın artması için talimat verdim" dedi. Su yatırımının maliyetinin alınacak hat sayısına göre değiştiğini ifade eden Atmaca, "Su işinde bir hat alımının maliyeti 2-3 milyon dolar arasında. Şu anda araştırıyoruz, ama ekonomik olanı seçeceğiz" diye konuştu.

Geçtiğimiz haftalarda önce Carrefour için, ardından da Migros için "Migros", "Tansaş", "Şok" ve "Bütçem" markalı gazlı meşrubat ürünlerinin üretilmesi konusunda sözleşme imzalayan Kristal Kola, Balıkesir ve Kırıkkale'deki tesislerinde ise kendi markaları olan "Kristal", "Rival", "Chat" ve "Tombik" markalı kolalı, portakal ve limonlu meşrubat, gazoz, meyve suyu üretimi yapıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.