AramaArama
Gıda Hattı

Kredi (Yapılandırma) ile emeklilik nasıl uygulanacak? Yapılandırma ile emeklilikten kimler yararlanacak?

29 Temmuz 2021, 17:20
Paylaş
Kredi (Yapılandırma) ile emeklilik nasıl uygulanacak? Yapılandırma ile emeklilikten kimler yararlanacak?
Yapılandırma ile emeklilik nasıl uygulanacak? Yapılandırma ile emeklilikten kimler yararlanacak? Yapılandırma süreci devam ederken Sosyal Güvenlik Kurumu kamu bankalarıyla bir protokol imzaladı. Bu kapsamda kredi ile emeklilik imkanının yolu açıldı.Peki kredi ile nasıl emekli olunur? Kredi ile emeklilikten kimler yararlanacak? Başvuru nasıl? Nasıl uygulanacak? Şartlar neler? İşte detaylar...

Yapılandırma ile emeklilik nasıl uygulanacak? Yapılandırma ile emeklilikten kimler yararlanacak? Yapılandırma süreci devam ederken Sosyal Güvenlik Kurumu kamu bankalarıyla bir protokol imzaladı. Bu kapsamda kredi ile emeklilik imkanının yolu açıldı.Peki kredi ile nasıl emekli olunur? Kredi ile emeklilikten kimler yararlanacak? Başvuru nasıl? Nasıl uygulanacak? Şartlar neler? İşte detaylar...

Kredi ile emeklilik nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile kamu bankaları arasında imzalanan anlaşma kapsamında borçlanarak emekli olabilecek sigortalılar, kamu bankalarından kredi kullanarak borçlarını ödeyecekler.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Vakıflar Bankası arasında emekli olabilecek sigortalılara yönelik kredi iş birliği protokolü dün imzalandı. SGK Başkanı İsmail Yılmaz, sigortalılık, emeklilik, sağlık hizmetlerine erişimdeki ilerlemeler ve protokolün içeriğine ilişkin bilgi verdi.

SGK ile Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank arasında yapılan anlaşma ile emekli olmak isteyenlere kredi imkanı sunulacak. Kredi taksitleri, bağlanacak emekli aylıklarından kesilerek ödenecek.

Protokol ile yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılara herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkânı sunuluyor. Yılmaz, esnaf, tarımda çalışanlar, taksici, dolmuşçu geniş bir kesime emeklilik imkanı sunan kredi işbirliğine ilişkin şu bilgileri verdi:

İlk etapta 32 bin kişi emekli olabilecek

Daha önceki yapılandırma düzenlemesi kapsamında imzalanan protokol kapsamında 16 bin 454 sigortalı kredi kullanarak emekli oldu. Yeni yapılandırma kapsamında olup dün imzalanan protokol ile kredi kullanarak emekli olabilecek durumda olan yaklaşık 32 bin sigortalı bulunuyor.

Kredi taksitleri Aylıktan kesilecek

Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe yani 1 Kasım'a kadar aylık 1.55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler. Kredi taksitleri ise bağlanacak emekli aylıklarından kesilerek ödenecektir.

Taksici, dolmuşçu da yararlanabilir

Kredi işbirliği protokolü kapsamında, birikmiş borcunu ödemesi durumunda Bağ-Kur'dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, 4B prim borcunu ödemesi durumunda 4A'dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar yararlanabilecek. Tarımda çalışanlar, taksi, dolmuşta çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar da bankaya başvurabilir.

Hizmet borçlanmasını ödemesi halinde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar da yararlanabiliyor. Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalıları da kapsıyor.

İhya eden 3'te biri ödenecek

Düzenlemeden yararlanarak sigortalılık süresini ihya edenler mevcut borcun sadece üçte birini ödeyecek. Bağ-Kur sigortalıları başta olmak üzere primini kendi ödeyen vatandaşların müracaatları e-devlet üzerinden alınıyor. Dondurulan prim günlerinin canlandırılması için SGK'ya başvuruluyor.

Birinci taksiti 31 Ekim'e kadar ödeyenlerin geçmişte durdurulan hizmet süreleri canlandırılacak, sigortalılık süresine eklenecek. Bu tarihe kadar yapılandırma kanunundan yararlanmayanların 31 Nisan tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri durdurularak prim borçları silinecek.

Ödemelerin 3 ay içinde yapılması gerekiyor. Prim tutarının tebliğ edilmesinin ardından tutarın yatırılmasıyla sigortalılık aktif hale gelecek. Prim ödemeleri asgari ücret üzerinden yapılıyor. Vefat eden Bağ-Kur sigortalıların yakınları da dul ve yetim aylığı için primleri canlandırmak için başvurabiliyor. Hangi yıl olursa olsun geçmişte dondurulan sigortalılık süresinin her günü için bu yıl en az 41.14 lira prim yatırılacak.

Aylık bağlama süresi 13 güne düştü

SGK Başkanı İsmail Yılmaz, aktif sigortalı sayısının 14.1 milyondan (yüzde 72 artış) 24.3 milyon kişiye ulaştığını söyledi. Yılmaz'ın erdiği bilgiye göre, emekli sayısı yüzde 75 artarak 7.2 milyon kişiden 12.6 milyona, emeklilere yapılan ödemelerin GSYİH'ye oranı yüzde 5.6'dan yüzde 6.8'e çıktı. Kişi başına düşen yıllık hekime müracaat sayısı 3.1'den 10.3'e yükselirken, 120 güne varan aylık bağlama süresi 13 güne düşürüldü.

Yapılandırmaya büyük ilgi

Geçen yıl yürürlüğe giren yapılandırmaya sosyal güvenlik alanında 2.2 milyon kişi başvurarak 101 milyar liralık borcunu yapılandırdı, bugün itibariyle yapılan tahsilat 14.5 milyar liraya ulaştı. Haziran ayında yürürlüğe giren düzenlemenin kapsamı da geniş tutularak Nisan 2021ve ve öncesine ait neredeyse tüm alacaklar yapılandırma kapsamına alındı.Gerek taksit süresinin uzunluğu ve toplamda 36 aya kadar ödeme süresi, peşin ödeme avantajı, gerekse kredi kartıyla ödeme, elektronik ortamda başvuru imkânı gibi yollarla işverenlere, sigortalılara tüm kolaylıklar sunuluyor.

Kredi ile Emeklilik nasıl yapılacak?

Emeklilik zamanı gelmiş yani şartlarını oluşturmuş ama SGK'ya borcu olan vatandaşlar kamu bankalarından gidip kredi çekip bu borçlarını karşılayacak, kapatacak ve emekli olacaklar.

Yeni Yapılandırma İmkanı

9 Haziran 2021’de yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun ile SGK alacakları için yeniden yapılandırma imkanı getirildiğini belirten Yılmaz, “Yapılandırmanın kapsamı oldukça geniş tutularak 2021 Nisan ayı ve öncesine ait neredeyse kurumumuzun tüm alacakları yapılandırma kapsamına alınmıştır. Gerek taksit süresinin uzunluğu ve toplamda 36 aya kadar ödeme süresi, peşin ödeme avantajı, gerekse kredi kartıyla ödeme, elektronik ortamda başvuru imkanı gibi yollarla işverenlerimize ve sigortalılarımıza gerekli tüm kolaylıkları sunmuş bulunuyoruz” dedi.

Yılmaz, yapılandırdıkları prim borçlarını ya da ihya edilecek sürelere ilişkin borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilecek durumda olan bu kapsamdaki sigortalılara bir kolaylık daha sunmak için Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası ile işbirliği protokolü imzalandığını belirterek, "Protokolle yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacaktır. Bir önceki yapılandırma düzenlemesi kapsamında imzaladığımız protokol sayesinde yaklaşık 16 bin 500 sigortalımız kredi kullanarak emeklilik hakkına kavuşmuştur. Halihazırda 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında olup bugün imzalanacak protokol ile kredi kullanarak emekli olabilecek durumda olan potansiyel yaklaşık 32 bin sigortalımız bulunmaktadır” dedi.

36 Ay vade ile kredi

Sigortalılar, 1 Kasım’a kadar aylık 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler. Kredi taksitleri ise bağlanacak emekli aylıklarından kesilerek ödenecek. Kredi iş birliği protokolünden birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/B’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, 4/B prim borcunu ödemesi durumunda 4/A’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, hizmet borçlanmasını ödemesi halinde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar faydalanabilecek.

Düzenlenen iş birliği protokolü imza törenine Halkbank Daire Başkanı Filiz Avukat, Vakıfbank Bölge Müdürü Niyazi Ender İmamoğlu ve Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Sağlık da katıldı.

Süreç nasıl işliyor?

Bu borç emekli maaşlarından ödenecek. Önce SGK'ya gidilecek. 'Emekli borcunu öderse emekli olabilir' yazısı alınacak. Bu yazıyla birlikte kamu bankalarına gidilecek. Kamu bankası sizin borcunuzu sosyal güvenlik kurumuna aktaracak. Dolayısıyla borcunuz ortadan kalkacak ve emeklilik süreciniz başlayacak.

Kimler yararlanacak?

* Emeklilik şartlarını tamamlayanlar
* Kuruma borcu olduğu için emekli olamayanlar
* Yapılandırmaya başvuranlar

* İhya ile gün satın alacaklar
* Borçlanma ile emekli olabilecekler

Kredi işbirliği protokolünden birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/B’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, 4/B prim borcunu ödemesi durumunda 4/A’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, hizmet borçlanmasını ödemesi halinde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar faydalanabilecek.

Düzenlenen işbirliği protokolü imza törenine Halkbank Daire Başkanı Filiz Avukat, Vakıfbank Bölge Müdürü Niyazi Ender İmamoğlu ve Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Sağlık da katıldı.

Nasıl uygulanacak?

* Yapılandırmaya başvurularak borçlar belirlenecek
* SGK'dan "borcunu ödediğinde emekli olabilir" yazısı alınacak
* Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası'ndan birisine başvurulacak

Şartlar neler?

* Kredi faizi 1,55 olacak
* 36 ay vadede ödenecek
* Taksitler bağlanacak emekli maaşından kesilecek

Ne yapmak lazım?

Öncelikle borcunuzu ödediğiniz takdirde, ya da borçlanarak hizmet günü satın aldığınız zaman emekli olabileceğinize dair yazıyı SGK'dan almak gerekiyor. Bu yazıyla protokolü imzalayan üç kamu bankasından birisine giderek kredi talebinde bulunulması yeterli olacak.

Nasıl ödenecek?

Banka sigortalı adına tüm borcunu SGK'ya ödeyerek emeklilik işlemlerinin başlatılmasını sağlayacak. Sigortalının emekli maaşı da krediyi veren kamu bankasından ödenecek. Maaş bağlandıktan sonra kredi taksitleri emekli aylığından kesilerek ödenecek.

Kredi taksitleri, bağlanacak emekli aylıklarından kesilecek

SGK Başkanvekili Yılmaz, "Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe, yani 1 Kasım'a kadar aylık 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler. Kredi taksitleri ise bağlanacak emekli aylıklarından kesilerek ödenecektir." dedi.

 

Yılmaz, kredi iş birliği protokolünden kimlerin yararlanabileceğine ilişkin olarak da şu bilgileri paylaştı:

"Kredi iş birliği protokolü kapsamında; birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/B'den yani eski Bağ-Kur kapsamında yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, Bağ-Kur prim borcu olup, ödemesi durumunda 4/A'dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, primini kendi ödeyenler dediğimiz Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, hizmet borçlanması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar ile geçmiş dönemde durdurulan hizmet sürelerini ihya etmek isteyen sigortalılarımız da bu kredi kapsamından faydalanabilecekler."

"Vatandaşlarımıza bu hizmeti verecek olmaktan çok mutluyuz"

Törende konuşan Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Sağlık da, "Ülkemizdeki emekli maaş ödemelerinin yaklaşık yüzde 40'ını ödeyen Ziraat Bankası olarak yeni uygulama kapsamında da vatandaşlarımıza bu hizmeti verecek olmaktan çok mutluyuz." değerlendirmesinde bulundu.

Vakıfbank Bölge Müdürü Niyazi Ender İmamoğlu ve Halk Bankası Daire Başkanı Filiz Avukat da protokolün hayırlı olması temennilerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Yılmaz ve banka yöneticileri iş birliği protokolünü imzaladı.

SGK Başkanı İsmail Yılmaz ile T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası temsilcileri arasında, SGK Başkanlık Binası Erdoğan Özen Konferans Salonu'nda 'Kredi İş Birliği Protokolü' imzalandı. Protokol ile yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılara, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı İsmail Yılmaz imza töreninde yaptığı konuşmada yapılandırma düzenlemelerinin; işverenleri ve vatandaşları pandemi sürecinde ekonomik olarak rahatlatmak adına büyük önem arz ettiğini belirtirken, "Daha önce 17 Kasım 2020’de yürürlüğe giren 7256 sayılı Kanun kapsamında 2.2 Milyon kişi yapılandırma için başvurmuş ve 101 milyar TL alacağımız yapılandırılmıştır. Bugün itibarıyla tahsilat tutarımız ise 14.5 Milyar TL’dir. 9 Haziran 2021’de yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun ile Kurumumuz alacakları için yeni bir yapılandırma imkanı getirilmiştir. Yapılandırmanın kapsamı oldukça geniş tutularak 2021 Nisan ayı ve öncesine ait neredeyse tüm alacaklarımız yapılandırma kapsamına alınmıştır." dedi

Yılmaz, "Gerek taksit süresinin uzunluğu ve toplamda 36 aya kadar ödeme süresi, peşin ödeme avantajı, gerekse kredi kartıyla ödeme, elektronik ortamda başvuru imkanı gibi yollarla işverenlerimize ve sigortalılarımıza gerekli tüm kolaylıkları sunmuş bulunuyoruz." ifadelerini kullandı

Yılmaz, yapılandırdıkları prim borçlarını ya da ihya edilecek sürelere ilişkin borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilecek durumda olan bu kapsamdaki sigortalılara bir kolaylık daha sunmak için T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankası ile İşbirliği Protokolünü imzalanacağını belirterek, "Protokol ile; yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacaktır." şeklinde konuştu.

Yılmaz, halihazırda 7326 sayılı yapılandırma Kanunu kapsamında olup bugün imzalanacak protokol ile kredi kullanarak emekli olabilecek durumda olan yaklaşık 32 bin sigortalının bulunduğunu belirtti.

Kredi işbirliği protokolü kapsamında sigortalılar, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe yani 1 Kasım’a kadar aylık 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler. Kredi taksitleri ise bağlanacak emekli aylıklarından kesilerek ödenecek.

 

"Protokol ile yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden, banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacaktır"

Protokol kapsamında ise;

  • Birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/b’den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • 4/b prim borcunu ödemesi durumunda 4/a’dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • Hizmet borçlanmasını ödemesi halinde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,
  • Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar bulunuyor.

Yılmaz, bir önceki yapılandırma düzenlemesi kapsamında imzalanan protokol sayesinde 16 bin 454 sigortalının kredi kullanarak emeklilik hakkına kavuşturulduğunu söyledi. Yılmaz, 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında olup, yeni imzalanan protokol ile kredi kullanarak emekli olabilecek durumda ise yaklaşık 32 bin sigortalı bulunduğunu kaydetti. Yılmaz, "Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe yani 1 Kasım’a kadar aylık 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir. Kredi taksitleri ise bağlanacak emekli aylıklarından kesilerek ödenecektir. Kredi iş birliği protokolü kapsamında, birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/b'den yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, 4/b prim borcunu ödemesi durumunda 4/a'dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, hizmet borçlanmasını ödemesi halinde yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar bulunmaktadır" dedi.

Ziraat Bankası, Halkbank VE Vakıfbank’tan emekliye müjde

"2,2 Milyon kişi yapılandırma için başvurdu, 101 Milyar lira alacak yapılandırıldı"

Yılmaz, işverenlere asgari ücret desteğine 2021'de de devam ettiklerine işaret ederek, e-Devlet üzerinden sunulan 162 uygulamayla vatandaşların hizmetlere en kolay şekilde erişmelerini sağladıklarını anlattı.

Analık halindeki geçici iş göremezlik ödemeleri ve emzirme ödeneklerine ilişkin raporların da günlük olarak işleme alındığını, ödeneklerin tek tıkla ödenmeye başlandığını belirten Yılmaz, SGK'nin neredeyse tüm işlemlerinin dijital ortama aktarıldığına dikkati çekti.

Yapılandırma düzenlemelerinin de başvurudan ödemeye kadar tüm süreçlerini, e-Devlet, e-Sigorta gibi dijital kanallar üzerinden yürüttüklerine, dileyenlerin fiziki olarak da başvurularını yapabildiğine işaret eden Yılmaz, Kovid-19 salgınıyla mücadele sürecinde başta sağlık yardımları olmak üzere vatandaşların tüm zorunlu hizmetlerden kesintisiz faydalanmasının sağlandığını vurguladı.

Yılmaz, hayata geçirilen yapılandırma düzenlemelerinin işveren ve vatandaşları özellikle salgın sürecinde ekonomik olarak rahatlatmak adına büyük önem taşıdığının altını çizerek, 17 Kasım 2020'de yürürlüğe giren 7256 sayılı Kanun kapsamında 2,2 milyon kişinin yapılandırma için başvurduğunu, 101 milyar lira alacağın yapılandırıldığını, bugün itibarıyla yaklaşık 14,5 milyar liralık tahsilat gerçekleştirildiğini bildirdi.

Yılmaz, "9 Haziran 2021'de yürürlüğe giren 7326 sayılı Kanun ile kurumumuz alacakları için yeni bir yapılandırma imkanı getirilmiştir. Yapılandırmanın kapsamı oldukça geniş tutularak 2021 Nisan ayı ve öncesine ait kurumumuzun neredeyse tüm alacakları kapsama alınmıştır. Gerek taksit süresinin uzunluğu ve toplamda 36 aya kadar ödeme süresi, peşin ödeme avantajı, gerekse kredi kartıyla ödeme, elektronik ortamda başvuru imkanı gibi yollarla işverenlerimize ve sigortalılarımıza gerekli tüm kolaylıkları sunmuş bulunuyoruz." bilgisini paylaştı.

Protokol ile kredi kullanarak emekli olabilecek 32 bin sigortalı var

İsmail Yılmaz, kanun kapsamında, yapılandırdıkları prim borçlarını ya da ihya edilecek sürelere ilişkin borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilecek durumda olan sigortalılara bir kolaylık daha sunmak için Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank ile iş birliği protokolünün imzalandığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Protokol ile yapılandırılan borcunu ödemesi halinde aylık bağlanabilecek sigortalılarımıza, herhangi bir ödeme güçlüğü çekmeden banka kredisi ile emeklilik imkanı sunulacaktır.

Bir önceki yapılandırma düzenlemesi kapsamında imzaladığımız protokol sayesinde yaklaşık 16 bin 500 sigortalımız kredi kullanarak emeklilik hakkına kavuşmuştur. Halihazırda 7326 sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında olup, bugün imzalanacak protokol ile kredi kullanarak emekli olabilecek durumda olan yaklaşık 32 bin sigortalımız bulunmaktadır."

Kredi taksitleri, bağlanacak emekli aylıklarından kesilecek

SGK Başkanvekili Yılmaz, "Sigortalılarımız, yapılandırılan sigorta prim borçlarının peşin ödeme tarihinin son gününe, yani 1 Kasım'a kadar aylık 1,55 faiz oranı ve 36 ay vade ile kredi kullanabilecekler. Kredi taksitleri ise bağlanacak emekli aylıklarından kesilerek ödenecektir." dedi.

Yılmaz, kredi iş birliği protokolünden kimlerin yararlanabileceğine ilişkin olarak da şu bilgileri paylaştı:

"Kredi iş birliği protokolü kapsamında; birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda 4/B'den yani eski Bağ-Kur kapsamında yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, Bağ-Kur prim borcu olup, ödemesi durumunda 4/A'dan yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, primini kendi ödeyenler dediğimiz Ek-5 ve Ek-6 kapsamında çalışanlardan birikmiş prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar, hizmet borçlanması nedeniyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar ile geçmiş dönemde durdurulan hizmet sürelerini ihya etmek isteyen sigortalılarımız da bu kredi kapsamından faydalanabilecekler."
Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank yöneticilerine iş birliğinden dolayı teşekkür eden Yılmaz, sosyal güvenlik reformunun mimarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in rehberliğinde SGK olarak vatandaşların yanında olmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

"Vatandaşlarımıza bu hizmeti verecek olmaktan çok mutluyuz"

Törende konuşan Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Cüneyt Sağlık da bugüne kadar yaklaşık 150 bin vatandaşın Bağ-Kur prim borcu yapılandırması kapsamında emeklilik hakkı kazanmasına aracılık ettiklerini dile getirdi.

Sağlık, "Ülkemizdeki emekli maaş ödemelerinin yaklaşık yüzde 40'ını ödeyen Ziraat Bankası olarak yeni uygulama kapsamında da vatandaşlarımıza bu hizmeti verecek olmaktan çok mutluyuz." değerlendirmesinde bulundu.

Vakıfbank Bölge Müdürü Niyazi Ender İmamoğlu ve Halk Bankası Daire Başkanı Filiz Avukat da protokolün hayırlı olması temennilerini ifade etti.
Konuşmaların ardından Yılmaz ve banka yöneticileri iş birliği protokolünü imzaladı.

 

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.