Gıda Hattı

Kraliçe’nin Platin Jübilesi’ne özel kitaba giren tek Türk Kadın Lider!

9 Haziran 2022, 12:35
Paylaş
Kraliçe’nin Platin Jübilesi’ne özel kitaba giren tek Türk Kadın Lider!

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in 70’inci yıl Platin Jübilesi’ne özel hazırlanan kitapta, Sodexo BRS UK CEO'su Burçin Ressamoğlu, Türk kadın lider olarak ilham verici kariyer yolculuğuyla yer aldı.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in tahttaki 70’inci yılının kutlama törenleri, 2-5 Haziran 2022 tarihleri arasında İngiltere’de gerçekleşti. Kraliçenin tahttaki 70’inci yılı dolayısıyla düzenlenen ve dört gün süren Platin Jübile kutlamaları kapsamında, Kraliçe adına özel hazırlanan tek resmi yayın HER MAJESTY THE QUEEN Platin Jübile Geçit Töreni Anma Albümü’nün lansmanı, 6 Haziran'da Londra’da gerçekleşti.

Kraliçe’nin hükümranlığında geçen 70 yıl

Albümün içinde Kraliçe’nin hükümdarlığındaki 70 yıl içindeki anıları, başarıları ve 250’den fazla fotoğrafının yanı sıra, geçen bu 70 yılda Birleşik Krallık’ın sosyal ve ekonomik gelişmesine katkıda bulunan kişi ve şirketlerin de hikayelerine yer verildi.

Kitapta yer alanlardan biri de bir Türk kadın lider/yönetici, Sodexo Benefits & Rewards UK (Avantaj ve Ödüllendirme, Birleşik Krallık ) CEO’su Burçin Ressamoğlu oldu.

Platin Jübileye özel hazırlanan tek resmi kitapta ilham verici kariyer yolculuğundaki tecrübeleri, cinsiyet eşitliği ve  kadınların güçlenmesi için yaptığı çalışmalarıyla yer alan Ressamoğlu, düşüncelerini şöyle ifade etti:

“Gurur verici”

“İngiltere Kraliçesi Elizabeth’in 70’inci hükümdarlık yılı kutlamaları kapsamında yayınlanan tek resmi kitapta farklı ülkelerde yaptığım görevlerle, kariyer yolculuğumda öğrendiklerimin, tüm kadınlara ilham vermesi, onları güçlü hissettirmesi amacıyla paylaşmış olmaktan dolayı çok mutluyum. Türkiye, Uzak Doğu ve Avrupa’da birçok farklı ülkelerde ve şirketlerde, farklı görevler aldıktan sonra son 4 yıldır İngiltere’de, Sodexo Birleşik Krallık’taki görevimde de yaptığım katkılar ve özellikle cinsiyet eşitliği ve kadınların kendilerini geliştirmeleri için gerçekleştirdiğim çalışmaların takdir edilmesi ve kitapta yer alması çok kıymetli. Bu kitapta hikayemin özellikle yeni jenerasyon kadınlara ilham vermesini ve kendilerini her türlü görev için cesaretlendirmesini umut ediyorum.  Çok önemli bir amaç için hazırlanmış olan ve bir ömür hatırlanacak böyle bir kitapta kendi resmimi ve tecrübelerimi görmek çok gurur verici.”

Burçin Ressamoğlu kimdir?

Viyana’da doğan Burçin Ressamoğlu, Avusturya Lisesi ardından Viyana’da lise eğitimine devam etmiş ve Bilkent Üniversitesi'nde Uluslararası İlişkiler ve İşletme Yönetimi bölümünde eğitimini tamamlamıştır.

Kariyerine 1994 yılında STFA Ogden Services’de başlamış, Türk Siemens A.Ş Pazarlama bölümünde devam etmiş, 1998 yılında Türk Philips Ticaret A.Ş’ye katılmış ve 2012’ye kadar görev yaptığı 14 yıllık süre boyunca Türkiye dahil, İsviçre, Polonya, Hollanda ve Çin gibi çeşitli ülkelerde pazarlama, satış, iş geliştirme ve yönetim pozisyonlarında görev almıştır.

2007-2010 yıllarında Shenzen, Çin de Philips Asya Pasifik Bölgesi iş Geliştirme Direktörü olarak bölgedeki 10 ülkeden sorumlu oldu.

2012 senesinde Philips Aydınlatma Bölümü Ortadoğu ve Türkiye Direktörlüğü görevinden ayrılarak, Sodexo Türkiye Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’ne İcra Kurulu Başkanı olarak katıldı.

Türkiye Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetlerinde güçlü bir yönetim ekibi oluşturan Ressamoğlu, yeni ürünler, yeni programlar, dijitalleşme ile şirketin kârlı büyümesini ve pazarda güçlenmesini sağladı. Ressamoğlu’nun liderliğinde Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri Türkiye, 2016 ve 2018 yıllarında da Aon Hewitt “En İyi İşyeri” ödülünü ve 2017 yılında bulunduğu sektörde en çok tercih edilen marka unvanını kazandı.

2018’de Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri’nin İngiltere İcra Kurulu Başkanı görevine atanan Burçin, İngiltere organizasyonunda bir dönüşüm stratejisi ile büyük bir değişimi yönetiyor.

Cinsiyet eşitliği ve Kadın’ın organizasyonlarda liderliği için 2017'den beri Sodexo Global Kadın Danışma Kurulu'nun üyesi olan Ressamoğlu, Sodexo’nun global anlamda bu konuda ilerlemesinde önemli rol oynuyor. Bununla birlikte Türkiye ve İngiltere’de Cinsiyet eşitliği için STK'larla beraber programlara ve girişimlere sponsorluğun yanı sıra birçok genç profesyonel kadına mentörlük yapmaya devam ediyor.

Burçin Ressamoğlu, evli ve 2 kız çocuk annesi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.