Gıda Hattı

Kötü Kolesterole Karşı Yeni İlaç! Statinlere Yeni Seçenek, Bempedoik asit!

16 Mart 2019, 01:53
Paylaş
Kötü Kolesterole Karşı Yeni İlaç! Statinlere Yeni Seçenek, Bempedoik asit!

Bempedoik asit adı verilen yeni bir ilaç türü, kötü kolesterolle mücadelede yeni seçenekler sunabilir. Uluslararası bir araştırma, insanların statin içerikli diğer ilaçları almalarına rağmen yüksek kolesterol seviyelerine sahip insanlarda bu yeni ilacın kolesterol seviyelerini düşürdüğünü kanıtladı. Bilim adamları, bu yeni tedavinin, yan etkileri nedeniyle statin alamayan insanlar için de bir alternatif olarak kullanılabileceğini düşünüyorlar. Kötü Kolesterole Karşı Yeni İlaç! Statinlere Yeni Seçenek!

Kolesterol Neden Sorun?

Kardiyovasküler hastalıklar günümüzde insan ölümlerinin birinci nedeni olarak görülüyor. Kötü kolesterol da bu kalp hastalıklarının temel nedenlerinden birisidir. Çünkü kötü kolestrolü yüksek olan kişilerde kan damarlarının tıkanması kolaylaşır. Tıkanmalar ölümcül olabilir; kalbe veya beyine yeterli oksijenin gitmemesi kalp krizlerine ve felçlere neden olabilir.

Statinlere Yeni Seçenek, Bempedoik asit!
Kötü Kolesterole Karşı Yeni İlaç!

Doymuş yağ tüketiminin kesilmesi, sağlıklı beslenme ve ayrıca düzenli egzersiz kötü kolesterolü düşürmenize yardımcı olabilir. Ama bu durum herkes için geçerli olmayabilir. Bazı kişiler için, genetik koşullar kolesterol seviyelerini yükseltir.

Dünyadaki milyonlarca insan kandaki kötü kolesterol miktarını azaltmak için statinler grubu reçeteli ilaçlar kullanmaktadır. Ancak bildirilen yan etkiler ve bu ilaçların ne sıklıkta reçete edildiği tartışmalıdır.

Yeni İlaç?

Yeni ilaç, kolesterol yapımında kullanılan, vücutta önemli bir enzimi bloke ederek çalışmaktadır. İngiliz Kalp Vakfı yardım derneğinden Profesör Sir Nilesh Samani şöyle diyor: "Genel olarak, statinler kolesterolü düşürmek için harika bir iş çıkarmaktalar. Bununla birlikte, bu yeni ilaç, stanin kullanamayan veya kolesterolü düzenlemek için ek tedavilere ihtiyaç duyan insanlara gerçekten fayda sağlayabilir. Araştırma, önemli yan etkileri olmadan bu yeni ilacın kalp krizi ve felç riskini azaltma potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor." dedi.

Çalışma Sonuçları Nasıl?

Çalışma, kalp damar hastalığı veya genetik kolesterol rahatsızlığı olan ve halihazırda kolesterol düşürücü ilaçlar (çoğunlukla statinler) kullanan 1.000'den fazla kişiyi içermekteydi. Hastalara her gün, her zamanki ilaçlarının üstünde bir yıl boyunca bir doz bempedoik asit verildi. Buna karşılık yaklaşık 700 hastaya da aynı şekilde plasebo veya sahte hap verildi.

Statinlere Yeni Seçenek, Bempedoik asit!

Üç ay sonra, yeni ilacı alan grup, sahte bir hap verilen gruba kıyasla, kötü kolesterolünü %17 azaltmıştı. Imperial College London'dan Prof Kausik Ray şunları söylüyor: “Bempedoik asit, hastalara sunulan kolesterol düşürücü tedavilere bir başka ek olabilir. Halihazırda statin alan insanların kolesterol seviyelerini daha fazla düşürmelerine yardımcı olabilecek ve böylece kalp krizi, felç riskini azaltabilecek yeni bir ilaç sınıfı.” dedi.

Yan Etkileri Var mı?

Her ilacın yan etkileri vardır, bu nedenle bireysel yararları ve riskleri dengelemek hasta ve doktorun görevi olacaktır. Araştırmacılar, yan etkilerin bempedoik asit alan grup ile almayan grup arasında benzer olduğunu söylüyorlar. Bempedoik asit kullanan kişilerin daha fazla yaşadığı bir yan etki gut idi. Ancak statinlerin aksine, araştırmacılar yeni ilacın sadece karaciğerde çalıştığını ve kaslara ulaşamadığını söylüyor.

Bu nedenle bilim adamları, bazı kişilerin statinlerle yaşadığı bazı yan etkilerin olmayacağını tahmin ediyor. Ancak bazıları henüz emin değil ve bunun doğru olup olmadığını görmek ve yeni hapın kaç kişiye yardım edebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Kalp Krizlerini ve Felçleri Azaltır mı?

Su ana kadar yapılan çalışmaların en sonuncusu bempedoik asidin kötü kolesterolü azaltabildiğini gösteriyor. Ancak bunun ne kadar süreceği veya kesinlikle kalp krizi ve felç riskini azaltıp azaltmayacağını bilemiyoruz. Yine de bir çok bilim adamı sonuçları oldukça umut verici buluyor.

İlacın ne kadar güvenli ve etkili olduğuna dair resmi açıklama; kalp krizi ve felç sayısına bakılarak daha uzun süreli bir deneme yapıldığında ortaya çıkacaktır. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), birkaç yıl içinde, bu verileri hazır olduklarında inceleyecektir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.