Gıda Hattı

Kötü haber: Türkiye işsizlikte dünya sıralamasında yükseldi!

17 Ocak 2016, 21:32
Paylaş
Kötü haber: Türkiye işsizlikte dünya sıralamasında yükseldi!

Türkiye işsizlik oranının yüksekliği bakımından dünyada bir önceki yılın aynı döneminde 10’uncu sıradayken 2015 yılı Ekim dönemi itibariyle 8’inci sıraya çıktı. Üstelik Suriyeli sığınmacıların Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İşgücü Araştırması’na dahil edildiği halde sonuçların açıklanmaması, işgücü piyasasındaki tabloyu bulanıklaştırıyor.

tisk-gidahattiTürkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından hazırlanan Ocak 2016 İşgücü Piyasası Bülteni’nde, sanayi sektöründe istihdamın yerinde saydığı ve sektörün Türkiye’nin toplam istihdamından aldığı payın %20’ye gerilediği vurgulandı. Bülten’de Ekim döneminde yıllık istihdam artışının neredeyse tamamının hizmetler sektöründen geldiği ve ağırlıklı biçimde kadınlardan kaynaklandığı kaydedildi.

Türkiye, dünyada işsizlik oranı en yüksek 8’inci ülke

Ekim 2015’te işsizlik oranının hem yıllık, hem de aylık bazda yükseldiğinin altı çizilen TİSK Bülteni’nde, işsiz sayısının bir önceki yılın aynı dönemine göre %3,4 artarak, 3 milyon 147 bin kişiye yükseldiği ve klasik işsizlik oranının %10,5’e çıktığı belirtilirken, en geniş işsizlik tanımına göre ise Türkiye’de işsizlik oranının %18,4 olduğu ve 5 milyon 971 bin işsiz bulunduğu vurgulandı.  Türkiye’nin klasik işsizlik oranının yüksekliği bakımından dünyada bir önceki yılın aynı döneminde 10’uncu sıradayken 2015 yılı Ekim dönemi itibariyle 8’inci sıraya çıktığının altı çizilen Bültende, bu duruma, Avrupa’daki nispi ekonomik toparlanma nedeniyle İrlanda ve Polonya’daki işsizliğin azalmasının neden olduğu kaydedilirken, Euro Bölgesi’nin klasik işsizlik oranının %10,7 ile Türkiye’den yüksek düzeyde bulunduğu hatırlatıldı.

issizlik-gidahattiTİSK Bülteni’ne göre, 2015 Ekim dönemi itibariyle işsizlik oranı erkeklerde %9,3, kadınlarda %13,2 oldu. Genç nüfusta işsizlik oranı ise %19,3 olurken,  oran genç erkeklerde %17,2, genç kadınlarda %23,1 düzeyinde gerçekleşti. Bültende, yeni işsizlerin yaklaşık yarısının yükseköğrenim mezunu olduğu hatırlatılarak, yükseköğrenim mezunu gençlerin daha fazla işsizlik yaşadığına dikkat çekildi.

İşsizlik sigortası ödeneğine başvuranların sayısı da 2015 yılı Eylül ayından itibaren yükselmeye başladı ve Aralık ayında 100 bin kişiye çıktı. 2015 yılı Mart dönemi itibariyle %32,7’ye inen toplam kayıt dışı istihdam oranı Ekim’de %33,6’ya çıktı. Bültende bunun da Seçimler dolayısıyla denetimlerin azaltılmasından kaynaklanmış olabileceği ifade edildi.

calisan-anne-gidahattiTİSK: Doğum izninin uzatılması kadın istihdamını azaltabilir

Türkiye’de 2015 Ekim dönemi itibariyle 58 milyon 134 bin kişi olan çalışma çağındaki nüfusun %46,2’si (26 milyon 856 bin kişi) istihdam edilerek çalışma ve kazanç sağlama olanağına sahipken, %53,8’i (31 milyon 278 bin kişi) ise çalışma ve kazanç sağlama olanağından yoksun durumda.

2015 Ekim döneminde toplam istihdam oranının bir önceki yılın aynı ayına göre 0,5 puan artarak %46,2’ye çıktığı, bu oranın erkeklerde %65,2, kadınlarda ise %27,6 olduğu hatırlatılan TİSK Bülteni’nde, 2015’in ilk aylarında gerileyen genç istihdamının Mayıs’tan sonra toparlandığı, ancak yıllık artış hızının Ağustos’tan sonra azaldığı ve Ekim’de %4,7 ile bir yıl önceye (%6) kıyasla düşük kaldığı belirtildi. İstihdam oranı genç erkeklerde %45,1 iken, genç kadınlarda sadece %23,2. Yani genç kadın nüfusunun yalnızca dörtte biri istihdam imkanı bulabildi.

Bültende, TBMM’de görüşülmekte olan, kadın çalışanların doğuma bağlı izinlerini artırmayı ve çocuk ilkokula başlayana kadar kısmi süreli çalışmayı, işverenlere zorunlu hale getirmeyi öngören düzenlemenin yasalaşması halinde, kadın istihdam oranının orta vadede azalabileceği uyarısı da yapıldı.

suriyeli-gidahattiSuriyelilere ilişkin veriler açıklanmıyor

Diğer yandan TİSK Bülteni’nde Türkiye’de toplam sayısı 2,5 milyon kişiyi bulan Suriyeli sığınmacılardan 15 ve yukarı yaştakilerin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hanehalkı İşgücü Araştırması’nın örneklemi içinde olan bir hanede ikamet etmesi ve anket formuna cevap verebilmesi durumunda araştırmaya dahil edildiğinin bilindiği, ancak Suriyelilere ilişkin veriler ve araştırmaya etkisinin açıklanmadığı kaydedilerek, bu durumun Türkiye’deki istihdam ve işsizlik fotoğrafının net biçimde görülmesini engellediğinin altı çizildi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.