Gıda Hattı

FAO Başkanı'ndan acil çağrı: Kötü beslenmenin önüne geçin

10 Kasım 2017, 18:25
Paylaş
FAO Başkanı'ndan acil çağrı: Kötü beslenmenin önüne geçin

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO'nun Genel Direktörü G7 liderlerine verdiği mesajda sağlıklı ve iyi beslenmenin garanti altına alınmasının şart olduğunu vurguladı.

José Graziano da Silva, G7 ülkelerinin Sağlık Bakanlarına yönelik yaptığı konuşmada gıda sistemlerinin dönüştürülmesi ihtiyacına vurgu yaparak kötü beslenme ile mücadele yönünde acilen eyleme geçilmesi gerektiğini söyledi.

Kötü beslenme ile mücadele edilen uzun yıllar sonucunda kronik düzeyde yetersiz beslenme sorununun yeniden yükselişe geçtiğini ifade eden da Silva, bunun nedeni olarak artan çatışma ve savaşlar ile iklim değişimini işaret etti.

cocuk-obezite-gidahattiKötü beslenmenin sonuçları: Açlık, yetersiz beslenme, fazla kilo ve obezite

Küresel anlamda her üç kişiden birinin bir tür kötü beslenme sorunu yaşadığını söyleyen da Silva, bu sorunları açlık, yetersiz mikrobesin alımı, fazla kilo ve obezite olarak sıraladı. FAO Genel Direktörü dünyada 2 milyar kişinin yetersiz düzeyde mikrobesin aldığına, bunun yanında 1,9 milyar yetişkinin ise fazla kilo problemi olduğuna dikkat çekti.

Eğer acil ve etkili önlemler alınmazsa 2030 yılına kadar dünya nüfusunun yarısının kötü beslenme sonuçlarından biri ile karşı karşıya kalacağını belirten da Silva gezegenimiz üzerindeki tüm insanların güvenilir, yeterli miktarda ve besleyici gıdaya erişiminin sağlanmasının herkesin ortak sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Doal-www.gidahatti.comÇiftlikten Çatala

FAO Genel Direktörü kentleşmenin gıda üretim ve tüketimine etkisinden bahsederken, beslenme şablonlarının giderek daha fazla oranda işlenmiş gıdaya dayandığının altını çizerek tüketicilerin daha fazla taze yiyecek yanında daha az hazır ve donmuş ürün tüketmeye teşvik edilmeleri gerektiğini söyledi.

Da Silva gıda sistemlerinin tüketicileri sağlıklı beslenmeye teşvik edecek şekilde dönüştürülmesinin çiftlikten çatala gıda zincirinin her adımında eyleme geçilmesi ile mümkün olacağını, mutluluk verici bir gelişme olarak günümüzde giderek daha fazla bölgede yerel pazar ve taze ürünlerin tüketiminin önem kazandığını söyledi.

Gıda tedarik zincirinin küresel hale geldiği günümüzde gıda güvenliğinin sağlanmasının elzem olduğunu belirten da Silva, sözlerini gıda güvenliğindeki sorunların sadece toplum sağlığı açısından değil, kürsel ticaret ve ekonomi üzerinde de olumsuz etkisi olacağına dikkat çekerek noktaladı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.