Gıda Hattı

Kota ile satışı yapılan ayçiçek yağında yeni dönem! TMO ithlat ihalesi yaptı

24 Kasım 2021, 17:01
Paylaş
Kota ile satışı yapılan ayçiçek yağında yeni dönem! TMO ithlat ihalesi yaptı
Geçtiğimiz günlerde çoğu zincir market un, yağ, şeker satışında sınırlandırma uygulamıştı. Toprak Mahsulleri Ofisi ayçiçek yağı ithalatında ton başına 1.471 dolar teklifini aldı ve hemen ardından, ayçiçek yağının fiyatının önümüzdeki günlerde yükselmesi gündeme geldi.

Türkiye dünyada en fazla ayçiçek yağı ithalatı yapan ülke konumunda.  Buna rağmen ayçiçek yağı fiyatları sürekli zamlanıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 6 bin tonluk ayçiçek yağı ithalatı ihalesi yaptı. TMO ihalesinde en iyi teklif ton başına 1.471 dolar olarak belirlendi.
BloombergHT'in haberine göre, ihalede en iyi teklif ton başına bin 471 dolar oldu. Söz konusu 6 bin tonluk teslimatın Tekirdağ limanından yapılması öngörülüyor. Öte yandan marketlerde bazı ürünler tek bir adet ile sınırlandırılmaya başlandı. Bu ürünler arasında başta ayçiçek yağı olmak üzere şeker ve un gibi temel ihtiyaçlar yer alıyor.

Yeniden zam geliyor!

Türkiye’de 2021 yılında da ayçiçek yağı en fazla ithal edilen ürünler arasında yer aldı. Ayçiçek yağı fiyatlarının bu denli zamlanması dolara bağlı ithalat ve iç piyasada artan girdi maliyetlerinden kaynaklı olduğu belirtiliyor. Dolar kurunun her geçen gün artmasıyla ayçiçek yağı fiyatları ilerleyen günlerde zam geleceği öngörülüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.