AramaArama
Gıda Hattı

KOSGEB yangın desteği nasıl alınır? KOSGEB afet bölgesi faizsiz destek kredi desteği ne kadar?

5 Ağustos 2021, 12:51
Paylaş
KOSGEB yangın desteği nasıl alınır? KOSGEB afet bölgesi faizsiz destek kredi desteği ne kadar?
KOSGEB yangın desteği nasıl alınır? KOSGEB afet bölgesi faizsiz destek kredi desteği ne kadar? Yaklaşık bir haftadır etkisini gösteren orman yangınları, yurdun birçok bölümünde kontrol altına alınırken, bazı yerlerde alevlere hala müdahaleler sürüyor.

KOSGEB yangın desteği nasıl alınır? KOSGEB afet bölgesi faizsiz destek kredi desteği ne kadar? Yaklaşık bir haftadır etkisini gösteren orman yangınları, yurdun birçok bölümünde kontrol altına alınırken, bazı yerlerde alevlere hala müdahaleler sürüyor.

Yangınların sebep olduğu zararlar sonrası KOSGEB, afet bölgeleri için sıfır faizli destek kredisi ödemeleri yapacağını duyurdu. Peki KOSGEB yangın desteği nasıl alınır? KOSGEB afet bölgesi faizsiz destek kredi desteği ne kadar? İşte KOSGEB afet bölgeleri faizsiz destek kredisi ile ilgili tüm bilgiler...

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Hasan Basri Kurt, "Afetten etkilenen bölgeler için 100 ve 250 bin lira limitli olmak üzere sıfır faizli destek kredisi veriyoruz" dedi.

KOSGEB afet bölgesi faizsiz destek kredi desteği ne kadar?

Bir taraftan sel olurken diğer taraftan hepimizin canını yakan yangın afetimiz var. Akdeniz bölgesinde Hatay, Mersin, Antalya, Muğla ve Adana'da yaygın bir şekilde afet yaşanmakta. Bir taraftan selin zararlarını tazmin açısından hükümetimiz çalışırken biz de işletmelerin ayağa kalkması için KOSGEB olarak bir kredi paketi açıkladık. Afetten etkilenen bölgeler için 100 ve 250 bin lira limitli olmak üzere sıfır faizli destek kredisi veriyoruz. Bir yıl ödemesiz olacak. Bir yılın sonunda 24 ay bir ödeme süresi olacak. İşletmelerimiz bu krediden faydalanacak. İşletmelerinin zararlarını gidermek ve hızlı bir şekilde işlerini sağlamaları istiyoruz.

KOSGEB yangın desteği nasıl alınır?

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Hasan Basri Kurt şunları söyledi:

Yangından zarar gören işletmelerimiz aynı paketten faydalanıyor olabilecekler. Başvurular KOSGEB ve e-devlet üzerinden hızlı bir şekilde yapılabilir. Evrak veya fiziki anlamda bir şey istemiyoruz. Bütün işlemleri evraksız bir şekilde takip ediyoruz. Zarar gören işletmeler KOSGEB'in bu kredisinden faydalanabilirler. Afetten etkilenen bölgelere yönelik acil destek kredisini başlatıyoruz.

Kurt, daha sonra beraberindekilerle Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Murat Artan ile Rize Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Güven Aksoy'u da ziyaret etti.

KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt, afetten etkilenen bölgeler için 100 ve 250 bin lira limitli olmak üzere sıfır faizli destek kredisi vereceklerini söyledi.

Kurt, çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Rize'de ilk olarak Rize Valisi Kemal Çeber'i makamında ziyaret etti.

Bir süre Vali Çeber ile görüşen Kurt, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, yaklaşık 20 gün öncesine kadar Rize ve Artvin'de sel afeti yaşandığını hatırlattı.

Selden hemen sonra devletin müdahale ettiğini belirten Kurt, afetin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bakanların bölgeye gelerek incelemelerde bulunduğunu anımsattı.

Kurt, KOSGEB olarak kendi üzerlerine düşeni yapacaklarını vurgulayarak, "İşletmelerin zararlarını en azından bir nebze de olsa hafifletmek için bir kredi açıkladık. Mağdur olan işletmelerimizi hem ziyaret etmek ve nasıl uygulayacaklarını anlatmak için buradayız" diye konuştu.

KOSGEB nedir ve kimler faydalanabilir? 

Açılımı Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan KOSGEB, adı üstünde girişimcileri destekleyen bir kurumdur. Ticarete atılmak ve kendi işini kurmak isteyen herkes bu planlarını hayata geçirmek için sermaye ve desteğe ihtiyaç duyar. Maalesef günümüzde herkes hemen iş kurarak gelir elde edecek sermayeye sahip değildir.

İşte bu noktada KOSGEB gibi kurumlar ortaya çıkmakta ve girişimcileri yeni iş alanları yaratması hususunda desteklemektedir. Bu hem Türkiye’nin ekonomisine katkı sağlamakta hem de istihdam yaratarak işsizlikle mücadelede büyük paya sahip olmaktadır. KOSGEB bu nedenle günümüzde oldukça önemli bir projedir. Bir iş konusunda planınız ve hayaliniz var ama bunu hayata geçirmek için yeterli sermayeniz yok. Bu noktada girişimcileri desteklemek için ortaya çıkan içinde devletin de olduğu destek kredileri öne çıkmaktadır.

KOSGEB, ülkemizde küçük ve orta ölçekli işletmecilerin sanayideki payı ve etkisini arttırmak amacıyla hayata geçirilmiştir. KOSGEB sayesinde birçok işletme kurulmakta bununla beraber hali hazırda faaliyet gösteren işletmeler de rekabet düzeyi anlamında kendilerini sürekli olarak geliştirebilmektedir.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.