AramaArama
Gıda Hattı

Koronavirüsün olabilecek en güçlü hali Delta varyantı mı?

3 Ağustos 2021, 16:45
Paylaş
Koronavirüsün olabilecek en güçlü hali Delta varyantı mı?

Delta varyantı Şubat ayında Hindistan’da keşfedildi. Bugüne dek keşfedilen varyantlar arasında en tehlikelisi de bu varyant oldu.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, yaptıkları açıklamada Delta’nın keşfedilen en “güçlü” varyant olduğunu söylemişti. Bu varyant, diğerlerinden çok daha kolay yayılıyor ve aşısız insanlarda daha ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Scripps Araştırma Dönüşümsel Ensitüsü direktörü Eric Topol, “Delta çok hızlı yayılan bir varyant. Virüsün gördüğümüz en kötü versiyonu” demişti.

Ancak Delta’nın koronavirüsün en kötüsü olma ihtimali var. Epidemiyoloji uzmanları, virüsün “en güçlü noktaya” ulaşmış olabileceğini düşünüyor.

En saygın bilimsel dergilerinden Nature’a bir mektup yazan Topol ve İtalyan viroloji uzmanı Roberto Burioni, bu senaryoyu değerlendirdi.

Araştırmacılar, virüsün artık daha bulaşıcı olacak mutasyon geçirmeyeceği bir noktaya ulaşmış olabileceğini ifade etti. Topol ve Burioni’ye göre, “son” bir varyant diğerlerine üstün gelecek ve yalnızca nadiren, küçük mutasyonlar geçirecek.

Bu senaryonun Delta ile gerçekleştiğine emin olman için çok erken. Delta henüz dünya genelinde tam olarak baskın varyant değil. Buna karşın Haziran ayı sonunda 80’den fazla ülkede rastlanmış, Hindistan ve İngiltere’de baskın hale gelmişti.

Diğer uzmanlar ise Delta’nın “en güçlü noktadaki” koronavirüs varyantı olup olmadığını söylemek için henüz erken olduğunu, bunun anlaşılmasının 1-2 yıl süreceğini söylüyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.