Gıda Hattı

Koronavirüse karşı en etkili aşı hangisi? Yeni araştırma…

5 Aralık 2021, 11:00
Paylaş
Koronavirüse karşı en etkili aşı hangisi? Yeni araştırma…

Yeni bir araştırma, COVID-19’a karşı en etkili silahlar olan aşıların etkinliğini kıyasladı.

Pfizer-BioNTech tarafından üretilen koronavirüs aşısı ülkemizde 6 aya yakın bir süredir yaygın şekilde kullanılıyor. Bu aşı, dünyanın farklı ülkelerinde kullanılan Moderna aşısı ile aynı şekilde, mRNA teknolojisini kullanıyor.

Dünya genelinde koronavirüse karşı en etkili aşıların Moderna ve Pfizer olduğu düşünülüyor. Bu iki aşıdan birini yaptıran ABD’li eski askerlerin elektronik kayıtlarını inceleyen araştırmacılar, hangi aşının koronavirüse yakalanmayı, hastaneye yatışı ve ölümü engelleme konusunda diğerinden daha etkili olduğunu belirledi.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar New England Journal of Medicine dergisinde yayınlandı.

Hangi aşının koruyuculuğu daha fazla?

Sonuçlar ise sevindirici. Moderna (mRNA-1273) ve Pfizer-BioNTech (BNT162b2) aşıları, hastalığa yakalanmayı, hastaneye yatışı ve ölümü önlemede oldukça etkili.

Ancak hangisinin daha iyi olduğuna bakarsak, Moderna’nın Pfizer-BioNTech’ten daha iyi olduğu görülüyor. Moderna, Alfa ve Delta gibi baskın koronavirüs türlerine karşı daha düşük bir enfeksiyon ve hastaneye yatış riski sağlıyor.

ABD Asker Gazisi İşleri Dairesi’nin araştırma ekibinden Dr J.P. Casas, “Her 2 aşı da oldukça etkili. Aşıya rağmen enfekte olan kişilerin sayısı çok az. Önceleri baskın olan Alfa ve şimdilerde baskın olan Delta varyantlarında, Moderna’nın etkisi biraz daha fazla” diye konuştu.

SARS-CoV-2 (COVID-19’a yol açan koronavirüs) ile mücade söz konusu olduğunda, Moderna’nın kayıtlı enfeksiyon riskinin %21 daha düşük olduğu belirlendi. Moderna aynı zamanda, Pfizer-BioNTech’e kıyasla %41 daha düşük hastaneye yatış riski sağlıyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.