Gıda Hattı

Koronavirüse ilk yakalanan kişi belli oldu!

19 Kasım 2021, 16:28
Paylaş
Koronavirüse ilk yakalanan kişi belli oldu!
Dünya genelinde 5 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgınında ''kayıp halka'' bulundu. Bilim insanları, koronavirüse yakalanan ilk hastayı tespit etmeyi başardı.

Dünya genelinde 5 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs salgınında ''kayıp halka'' bulundu. Bilim insanları, koronavirüse yakalanan ilk hastayı tespit etmeyi başardı.

İlk olarak 2019'un son günlerinde Çin'in Wuhan kentinde görülen ve buradan dünyanın dört bir yanına yayılan Koronavirüs (Kovid-19) Dünya genelinde 5 milyondan fazla insanın canına mal oldu.

Gezegenimizin bir numaralı ortak gündemi olmaya devam eden virüsü yenmek için çalışmalar sürüyor. Ancak virüsün nereden ve nasıl ortaya çıktığı sorusu hala cevap bekliyor.

Virüse karşı aşı ve ilaç geliştiren bilim dünyası bir yandan da virüsün tam olarak nerede ortaya çıktığını tespit etmeye çalışıyor. Bu kapsamda uzmanlar 'sıfırıncı hasta' olarak anılan virüsün ilk görüldüğünü kişiyi arıyor.

VE İLK HASTA BULUNDU

New York Times gazetesinde yer alan habere göre, bilim insanları, koronavirüse yakalanan ilk kişiyi saptamayı başardı.

KİMİLİĞİNİ AÇIKLADILAR

Söz konusu rapora göre, bilinen ilk Kovid-19 vakası 11 Aralık'ta ortaya çıktı ve virüsün ilk görüldüğü kişi Wuhan'daki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı'nda çalışan bir kadındı.

Araştırma sonuçlarını bilim dergisi Science için kaleme alan Arizona Üniversitesi'nden Michael Worobey, bu hastanının Wei Guixian isimli bir Çin vatandaşı olduğunu belirtti.

KORKUNÇ İDDİA: DSÖ HATA YAPTI!

Kısa sürede dünya gündemine oturan rapor Huanan Pazarı'ndaki hayvanların virüsü insanlara bulaştırmasıyla koronavirüs pandemisinin başladığı iddiasını güçlendirdi.

Worobey ayrıca DSÖ'nün ilk hastayı belirlemek için hazırladığı raporunda hata olduğunu iddia etti ve 'Bu, virüsün Huanan Pazarı'ndan yayılmaya başladıktan sonra topluluk yoluyla bulaştığını gösteriyor' dedi.

TÜM GİZEMİ ÇÖZEBİLECEK Mİ?

Uzmanlar The New York Times'a Worobey'in yeniden yapılandırılmış zaman çizelgesinin sağlam göründüğünü ancak pandeminin nasıl başladığını açıklamadığını söyledi.

New York'taki Columbia Üniversitesi'nden bir virolog olan Dr W. Ian Lipkin gazeteye verdiği demeçte, "Mevcut verilerden yapabileceklerini yeniden yapılandırma konusunda mükemmel bir iş çıkardı ve bu herhangi bir hipotez kadar makul" dedi.

Ancak Lipkin 'Ama neler olduğunu asla bileceğimizi sanmıyorum, çünkü aradan iki yıl geçti!' sözleri ile koronavirüsün tüm gizeminin çözülmesi için artık çok geç olduğunun altını çizdi.

Wei Guixian'in adı daha önce de 'sıfırıncı hasta' olduğu iddiası ile gündeme gelmişti. Ancak son araştırmada sunulan kanıtlar ile bilim dünyası bu ihtimale ilk defa ağırlık vermeye başladı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.