Gıda Hattı

Koronavirüs yoğun bakım tedavi ücretleri artırıldı, o tedavi kapsama alındı!

4 Nisan 2020, 12:01
Paylaş
Koronavirüs yoğun bakım tedavi ücretleri artırıldı, o tedavi kapsama alındı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, koronavirüs tedbirleri kapsamında Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile karşılanan yoğun bakım tedavi ücretlerinin iki katına çıkarıldığını bildirdi. Yoğun bakım şartlarında koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaç da geri ödeme listesine alınırken, DSÖ’nün hastalığa karşı önerdiği immün plazma tedavisinin bedeli de karşılanacak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 4 Nisan’da Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) düzenlemelerine açıklık getirdi.

Koronavirüs tanısı konulan her hasta için hastaneye günlük 660 TL ödenecek

Tebliğle yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok iyileştirme yapıldığını vurgulayan Selçuk, “Bu süreçte yatarak tedavi gören her bir hastamıza sağlık hizmeti sunan profesyoneller için koruyucu ve bulaşı önlemeye yönelik yüksek maliyet oluşturan bakım hizmetlerini geri ödeme kapsamına aldık. Yeni koronavirüs tanısı konulan her hastamız için hizmet veren hastanelerimize de günlük 660 lira ödeyeceğiz. Böylece koronavirüs tanısı konulmuş hastalarımızın tedavisi için hastanelerimize özel bir destek vermiş olacağız.” dedi.

Koronavirüs tedavisinde kullanılan ilaç geri ödeme listesine alındı

Yoğun bakım hizmetlerini geri ödeme listesine alarak SUT kapsamında karşılanan yoğun bakım tedavi ücretlerinin de iki katına çıkartıldığını belirten Selçuk, “Yine yoğun bakım şartlarında, koronavirüs tedavisinde kullanılan ilacı da geri ödeme listemize aldık.” ifadelerini kullandı.

İmmün Plazma tedavisinin bedeli karşılanacak

Sağlık hizmeti sunucuları tarafından sunulan sağlık hizmetleriyle birlikte faturalandırılacak bakım hizmetlerini de ödeme kapsamına aldıklarını bildiren Selçuk, “Dünya Sağlık Örgütü, salgına karşı yayımladığı bildiride, immün plazma tedavisinin en çok tavsiye edilen potansiyel tedavilerden biri olduğuna dikkat çekti. İmmün plazma veya serumun toplanması için uygun koşulların oluşturularak, bu alanda ilerlemelerin gerekliliğine vurgu yapıldı. Biz de bu doğrultuda ülkemizde, iyileşen vatandaşlarımızın serumlarından antikor temin edilerek koronavirüs tanılı hastalarımızda kullanılması işlemine ait bedelleri karşılayacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.