Gıda Hattı

Koronavirüs tedbirleri grip virüsünün bir türünü komple yok etti!

30 Ekim 2021, 13:00
Paylaş
Koronavirüs tedbirleri grip virüsünün bir türünü komple yok etti!

Koronavirüs pandemisi hayatımıza girdiğinden beri, neredeyse 2 yıldır maske takıyoruz, ellerimizi daha fazla yıkıyoruz ve sosyal mesafe kurallarına göre yaşıyoruz. Tüm bunlar, koronavirüs salgınını yavaşlatmanın yanında başka faydaları da beraberinde getirmişe benziyor.

Melbourne Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, yaptıkları yeni bir araştırmada belirli grip virüsü türlerinin neslinin yok olmuş olabileceğini belirledi.

Nesli yok olmayan grip virüsü türlerinin de, koronavirüs tedbirlerinden sert bir şekilde etkilendiği görüldü. Hatta, araştırmacılar nezle virüslerinin de tedbirlerden olumsuz (insanlar için olumlu) bir şekilde etkilenmiş olabileceğini söylüyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Nature Reviews Microbiology dergisinde yayınlandı.

Çalışmanın yazarları, konu hakkında şunları söyledi:

“SARS-CoV-2 pandemisi, influenza (grip) A ve B virüslerinin neden olduğu influenza vakalarının küresel olarak düşmesine neden oldu. Özellikle B/Yamagata soyu, Nisan 2020 ile Ağustos 2021 arasında tespit edilemedi. Bu bulgu, söz konusu grip soyunun neslinin yok olmuş olabileceğini gösteriyor. Bu da, grip aşılarının bulunabilirliği ve etkinliğini iyileştirme anlamında birçok fırsatı beraberinde getiriyor.”

Grip soyları nedir? Farklı ne?

Dört tip grip virüsü bulunuyor. Bunlar A, B, C ve D olarak adlandırılıyor. C tipi yalnızca hafif hastalığa yol açıyor. D türü ise yalnızca sığırları hasta ediyor. Bu nedenle bizi endişelendiren grip virüsü türleri A ve B.

A tipi grip virüsü, hızla, çeşitli değişimler geçiriyor. Salgına da genellikle bu tür yol açıyor. B tipi grip virüsü türleri (B/Yamagata da buna dahil) ise yalnızca mevsimsel grip salgınları ile sınırlı.

B tipi grip virüsleri daha yavaş değişse de, epidemiyolji uzmanları her ay 10 civarı yeni virüs geliştiğini tespit ediyor. Ancak Mart 2020’den bu yana, hiç B/Yamagata virüsü tespit edilmedi.

A tipi grip virüslerinin de azaldığı, H1N1 (domuz gribi ) ve H3N2 virüslerinin de önceki yıla göre daha az tespit edildiği bildirildi.

Grip virüslerinin azalması neden önemli?

Mevcut grip aşıları, dört mevsimsel grip türüne karşı koruma sağlıyor, bunlar A/H1N1, A/H2N3, B/Yamagata ve B/Victoria.

Eğer B/Yamagata gerçekten yok olduysa, aşıdan bunu çıkararak 3 grip türünü kapsayacak bir aşı türü üretilebilir ve bu sayede dünya genelinde fazladan 200 milyon kişinin aşı yaptırma imkanı oluşabilir.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.