Gıda Hattı

Koronavirüs salgını ne zaman bitecek? Bill Gates, tahminini açıkladı…

23 Eylül 2020, 17:16
Paylaş
Koronavirüs salgını ne zaman bitecek? Bill Gates, tahminini açıkladı…

Microsoft’un kurucularından ve dünyanın sayılı zenginlerinden olan Bill Gates, devam eden pandemiyi değerlendirdi, koronavirüs salgınının ne zaman biteceğine dair tahminini söyledi.

Ne yazık ki haberler iyi değil. Bill Gates’e göre salgın bir süre daha hayatımızda olacak.

Eşiyle birlikte yürüttüğü Bill & Melinda Gates Vakfı’nda yaptığı hayır işleriyle de tanıdığımız Gates, en iyi senaryoda dahi pandeminin bitişinin 2022 yılını bulacağını söyledi.

Gates, geliştirilen aşılar sayesinde 2020 yazında tam anlamıyla olmasa da normale yakın bir hayat sürebileceğimizi düşünüyor.

Dünya genelinde devam eden çok sayıda aşı çalışması var. Bunlardan en erken hazır olanların, 2021’in başı itibariyle uygulanmaya başlaması bekleniyor. Aşıya rağmen önümüzdeki yıl pandeminin tamamen sona ermesi beklenmiyor.

Pandeminin sona ermesi, 2022'yi bulacak

Yaptığı bir röportajda konuşan Gates, şunları söyledi:

“Pandeminin bitmesi, en iyi ihtimalle bile 2022’yi bulacak. Ancak eğer küresel bir yaklaşımı benimsersek, 2021’de sayıları aşağı çekebiliriz. Neyse ki aşı teknolojisi bu kadar iyi, finansman sağlandı ve firmalar en iyi personellerini bu işe yönlendirdi. Bu sebeple pandeminin sonsuza kadar sürmeyeceğini konusunda iyimserim.”

ABD’yi pandemiyi ekonomilerini tekrar açabilen ve hayatı normale yakın hale getiren ülkelerle kıyaslayan Gates, ABD’deki testlerin yetersiz olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

“Ne yazık ki oldukça kötü bir sınav verdik. Güney Kore gibi Asya ülkeleri ve Avustralya ile kıyaslarsanız, sayılar da bunu gösterecek.

ABD’de ikamet edenlerin ve vatandaşların gelmesini yasaklamadık, 40.000 kişi Çin’den geldi. Bunu aceleye getirdik. O dönem bu kişilerin tamamına test uygulama ve karantinaya alma imkanımız da yoktu. Tüm bunlar salgının ABD’deki tohumlarını serpti.

Bugün dahi, insanlar test sonuçlarını 24 saatte alamıyor. Bu, son derecede kötü bir durum.”

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.