Gıda Hattı

Koronavirüs korkusunu tekrar ateşleyen Omicron varyantı hakkında ne biliyoruz?

28 Kasım 2021, 17:54
Paylaş
Koronavirüs korkusunu tekrar ateşleyen Omicron varyantı hakkında ne biliyoruz?

İlk kez Güney Afrika’da tespit edilen bir Omicron koronavirüs varayantı, şimdiden birçok ülkeye sıçramış durumda. Seyahat yasaklarının tekrar başlamasına sebep olan Omicron varyantı hakkında ne biliyoruz?

Uzmanlara göre Omicron adlı yeni varyant, endişe verici sayıda mutasyon barındırıyor. Bu mutasyonlar, Delta varyantına kıyasla bile hastalığın daha kolay bulaşmasın veya hastalığın daha ağır geçmesine yol açabiliyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü de, Omicron’u “kaygı verici varyant” olarak nitelendirdi. Daha önce Delta varyantı da bu şekilde nitelendirilerek mercek altına alınmıştı.

Dünya Sağlık Örgütü’ne bu varyantla ilgili ilk veriler, hastalığa tekrar yakalanma ihtimalinin arttığı yönünde. Ancak henüz net bir veri de yok.

Delta varyantı dünya genelinde 2,8 milyon genom sekansı bildirildi. Omicron’un ise henüz yalnızca 100 genom sekansı biliniyor. Bu nedenle tehdidin ne kadar büyük olduğunu henüz söylemek zor.

Dünya Sağlık Örgütü'nde bulaşıcı hastalıkları epidemiyoloğu ve COVID-19 uzmanı olan Maria Van Kerkhove, “Bu varyant hakkında henüz çok bilgimiz yok. Bildiğimiz tek şey, bu varyantın çok fazla mutasyona sahip olduğu.

Endişe etmemizin sebebi de, bu kadar fazla mutasyonun virüsün hareket ediş biçimini değiştirme potansiyeli. Bu varyantın etkisini tam olarak anlamak için birkaç hafta zamana ihtiyaç var” diye konuştu.

Omicron varyantı Türkiye’de var mı?

Insider’a konuşan UTHealth Halk Sağlığı Bölümü’nden Katelyn Jetelina’ya göre yeni varyantın gizemi daha erken çözülebilir.

Varyantın dünyanın farklı bölgelerine çoktan yayılmış olabileceğini söyleyen Jetelina, “Varyant ABD’ye çoktan gelmiş olabilir. Şimdiden Türkiye, Mısır, Belçika ve İsrail’de tespit edildiğini biliyoruz” diye konuştu.

Halk sağlığı uzmanları ne diyor?

Birçok ülkenin halk sağlığı uzmanları, daha fazla sayıda mutasyonun bir varyantı daha ölümcül veya daha bulaşıcı yapmayabileceğini söylüyor. Benzer şekilde, Omicron’un aşılardan diğer önemli varyantlara kıyasla daha az etkileneceği anlamına da gelmiyor.

Katelyn Jetelina, “Bu varyantın Delta’dan daha tehlikeli olup olmadığını bilmiyoruz. Bu nedenle aşılardan kaçıp kaçamayacağını da bilmiyoruz” dedi.

Araştırmacılar ise aşılardan ve doğal enfeksiyonlar oluşan antikorların, Omicron varyantına karşı ne kadar etkili olduğunu laboratuvarda belirlemeye çalışıyor.

Mevcut koşullarda, bu varyantın ne kadar büyük bir tehdit oluşturduğunu anlamak için, daha zamana ihtiyacımız var.

Bu makalenin orijinali Business Insider’da yayınlandı, okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.